0845 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 0847

Kodi Postar 0846 - Adelaide River, Northern Territory

Qyteti primarAdelaide River
Zona e Kodi Postar 0846146,7 km²
Popullsia335
Popullsia mashkullore161 (48,2%)
Popullsia femra174 (51,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +117,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +36,2%
Mosha mesatare43,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj46,5 vjet
Mosha mesatare për femra40,8 vjet
Ora lokalee premte 5:56 p.d.
Zona e orësOra verore e Australisë Qendrore
koordinon-13.167889251767226° / 131.15581810041328°
Kodet Postare të lidhura083708380840084108450847

Harta e Kodi Postar 0846

Harta interaktive

Kodi Postar 0846 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia154227246335
Dendësia e popullsisë1,05 / km²1,55 / km²1,68 / km²2,28 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0846 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 36,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 0846+117,5%+47,6%+36,2%
Northern Territory+72,7%+40,3%+25,5%
Australia+72,6%+40,3%+25,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0846 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 43,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 084643,5 vjet40,8 vjet46,5 vjet
Northern Territory31,6 vjet31,7 vjet31,5 vjet
Australia37,7 vjet38,6 vjet36,8 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0846 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5151228
5-961117
10-14101727
15-199919
20-248917
25-2961016
30-346511
35-3961320
40-44101324
45-49121325
50-5471422
55-59112032
60-64221234
65-69131023
70-749010
75-79505
80-84538
85 Plus034
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0846 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2,28 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0846335146,7 km²2,28 / km²
Northern Territory2299681 348 454,5 km²0,17 / km²
Australia23,8 milionë7 690 961,5 km²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0846 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 24,5%
 Restorantet: 15,1%
 Automobilistik: 11,3%
 industri: 9,4%
 Arsim: 7,5%
 Sporte & Aktivitete: 7,5%
 Ushqim: 5,7%
 Shërbimet postare: 5,7%
 Komuniteti & Qeveria: 3,8%
 Argëtim: 3,8%
 Tjetër: 5,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0846

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 08466 067 t18,1 t41,4 t/km²
Northern Territory3 578 677 t15,6 t2,65 t/km²
Australia401 155 563 t16,9 t52,2 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0846

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)6 067 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë18,1 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)41,4 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetE mesme (3,1)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
11.11.9911:58 m.d.3,943,9 km10 000 mNorthern Territory, Australiausgs.gov
23.7.891:41 m.d.3,984,4 km10 000 mNorthern Territory, Australiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.