0846 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 0847 - Pine Creek, Northern Territory

Qyteti primarPine Creek
Zona e Kodi Postar 0847402,3 km²
Popullsia425
Popullsia mashkullore235 (55,3%)
Popullsia femra190 (44,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +72,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,4%
Mosha mesatare37,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj41,3 vjet
Mosha mesatare për femra32,1 vjet
Ora lokalee mërkurë 3:05 p.d.
Zona e orësOra verore e Australisë Qendrore
koordinon-13.82350654821512° / 131.82616454311545°
Kodet Postare të lidhura083808390840084108450846

Harta e Kodi Postar 0847

Harta interaktive

Kodi Postar 0847 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia246303339425
Dendësia e popullsisë0,61 / km²0,75 / km²0,84 / km²1,06 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0847 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 0847+72,8%+40,3%+25,4%
Pine Creek+66,7%+36,2%+25,4%
Northern Territory+72,7%+40,3%+25,5%
Australia+72,6%+40,3%+25,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0847 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 37,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 084737,2 vjet32,1 vjet41,3 vjet
Northern Territory31,6 vjet31,7 vjet31,5 vjet
Australia37,7 vjet38,6 vjet36,8 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0847 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5131731
5-9182241
10-14191131
15-199716
20-24121527
25-2971623
30-34131933
35-39201737
40-44211032
45-4917926
50-54231034
55-59101021
60-64191534
65-6910717
70-747714
75-7912013
80-84304
85 Plus000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0847 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1,06 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0847425402,3 km²1,06 / km²
Northern Territory2299681 348 454,5 km²0,17 / km²
Australia23,8 milionë7 690 961,5 km²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0847 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 26,7%
 Restorantet: 10%
 Arsim: 8,3%
 Ushqim: 8,3%
 Automobilistik: 6,7%
 Komuniteti & Qeveria: 6,7%
 Sporte & Aktivitete: 6,7%
 industri: 5%
 Shërbimet postare: 5%
 Tjetër: 16,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0847

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 08476 540 t15,4 t16,3 t/km²
Northern Territory3 578 677 t15,6 t2,65 t/km²
Australia401 155 563 t16,9 t52,2 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0847

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)6 540 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë15,4 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)16,3 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.