0872 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 0874

Kodi Postar 0873 - Northern Territory

Zona e Kodi Postar 0873180 km²
Popullsia2839
Popullsia mashkullore1408 (49,6%)
Popullsia femra1431 (50,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +72%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,5%
Mosha mesatare39 vjet
Mosha mesatare për meshkuj37,2 vjet
Mosha mesatare për femra40,8 vjet
Prefikset Telefon8
Ora lokalee premte 5:44 p.d.
Zona e orësOra verore e Australisë Qendrore
koordinon-23.77159753504935° / 133.86034745628206°
Kodet Postare të lidhura086008700871087208740875

Harta e Kodi Postar 0873

Harta interaktive

Kodi Postar 0873 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1651202822632839
Dendësia e popullsisë9,17 / km²11,3 / km²12,6 / km²15,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0873 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 0873+72%+40%+25,5%
Northern Territory+72,7%+40,3%+25,5%
Australia+72,6%+40,3%+25,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0873 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 39 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 087339 vjet40,8 vjet37,2 vjet
Northern Territory31,6 vjet31,7 vjet31,5 vjet
Australia37,7 vjet38,6 vjet36,8 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0873 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57271144
5-910471175
10-14149156305
15-19126110236
20-247366140
25-297950130
30-346474138
35-398698184
40-44102127229
45-49112132244
50-54113135249
55-5911497212
60-648561146
65-69534498
70-74363168
75-7943135
80-84202848
85 Plus184967
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0873 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 15,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 08732839180 km²15,8 / km²
Northern Territory2299681 348 454,5 km²0,17 / km²
Australia23,8 milionë7 690 961,5 km²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0873 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 0873
 Prefiksi Telefon 8: 76,9%
 Prefiksi Telefon 4: 15,4%
 Prefiksi Telefon 2: 7,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 12,6%
 Shërbime Lokale: 9,9%
 Sporte & Aktivitete: 9,9%
 Restorantet: 9%
 Arsim: 7,2%
 Pazar: 7,2%
 Argëtim: 6,3%
 Shërbime Shtëpie: 6,3%
 industri: 6,3%
 Shёrbimet profesionale: 6,3%
 Tjetër: 18,9%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0873

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 087359 438 t20,9 t330,2 t/km²
Northern Territory3 578 677 t15,6 t2,65 t/km²
Australia401 155 563 t16,9 t52,2 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0873

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)59 438 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë20,9 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)330,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (9)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.6.988:12 p.d.3,666 km10 000 mNorthern Territory, Australiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.