0873 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 0875

Kodi Postar 0874 - Alice Springs, Northern Territory

Qyteti primarAlice Springs
Zona e Kodi Postar 087435 km²
Popullsia729
Popullsia mashkullore372 (51%)
Popullsia femra357 (49%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +120,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,5%
Mosha mesatare36,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj36,8 vjet
Mosha mesatare për femra35,9 vjet
Ora lokalee mërkurë 12:17 p.d.
Zona e orësOra verore e Australisë Qendrore
koordinon-23.68149622302454° / 133.91164321559884°
Kodet Postare të lidhura086108700871087208730875

Harta e Kodi Postar 0874

Harta interaktive

Kodi Postar 0874 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia330437581729
Dendësia e popullsisë9,43 / km²12,5 / km²16,6 / km²20,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0874 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 0874+120,9%+66,8%+25,5%
Undoolya+76,9%+43,8%+27,8%
Northern Territory+72,7%+40,3%+25,5%
Australia+72,6%+40,3%+25,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0874 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 36,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 087436,4 vjet35,9 vjet36,8 vjet
Undoolya33,6 vjet34,5 vjet32,6 vjet
Northern Territory31,6 vjet31,7 vjet31,5 vjet
Australia37,7 vjet38,6 vjet36,8 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0874 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5242246
5-9242953
10-14282554
15-19202344
20-24272249
25-29212243
30-34333165
35-39232851
40-44313264
45-49413880
50-54292757
55-59322254
60-64211436
65-696713
70-745813
75-79517
80-84045
85 Plus145
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 0874 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 20,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 087472935 km²20,8 / km²
Undoolya2318,7 km²1,23 / km²
Northern Territory2299681 348 454,5 km²0,17 / km²
Australia23,8 milionë7 690 961,5 km²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 0874 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1880 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0874

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 087415 140 t20,8 t432,7 t/km²
Undoolya480,6 t20,9 t25,8 t/km²
Northern Territory3 578 677 t15,6 t2,65 t/km²
Australia401 155 563 t16,9 t52,2 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 0874

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)15 140 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë20,8 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)432,7 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (9)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.6.988:12 p.d.3,660,4 km10 000 mNorthern Territory, Australiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.