Kodi Postar tjetër · 01010-000

Kodi Postar 01010-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01010-00019 023 m²
Popullsia2801
Popullsia mashkullore1402 (50,1%)
Popullsia femra1399 (49,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +71,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare33,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj33,4 vjet
Mosha mesatare për femra34,1 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01010-000 | 01010-001 | 01010-010 | 01010-100
LagjetCentro,
Ora lokalee premte 3:47 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.546642063634057° / -46.635410387920764°
Kodet Postare të lidhura01010-00001011-00001012-00001013-00001014-00001015-000

Harta e Kodi Postar 01010-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01010-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1633222025332801
Dendësia e popullsisë85841 / km²116698 / km²133151 / km²147239 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01010-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01010-000+71,5%+26,2%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01010-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01010-00033,7 vjet34,1 vjet33,4 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01010-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55663119
5-96569134
10-146874143
15-198476160
20-24143135278
25-29175167342
30-34163141304
35-39143132275
40-44134106241
45-4911193204
50-548192173
55-595971131
60-644558104
65-69274269
70-74203051
75-79162238
80-84101728
85 Plus51218
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01010-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 147239 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01010-000280119 023 m²147239 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01010-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01010-000
 Centro: 69,2%
 Sé: 19,7%
 Tjetër: 11,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,4%
 Shёrbimet profesionale: 18,4%
 Shërbime Financiare: 9,6%
 Restorantet: 6,2%
 industri: 5,5%
 Shërbime Shtëpie: 5%
 Tjetër: 24,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Salons Bukuri73.82,5
Administrimi publik123.34,3
ATM84.22,9
Banka174.46,1
Finance tё tjera104.03,6
Kompani huadhënie524.118,6
Dyqane Candy74.62,5
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 74.62,5
Pasuri të paluajtshme102.83,6
Agjensi udhëtimi65.02,1
Ndërtimi i objekteve65.02,1
Shitje me shumicё pёr makineri55.01,8
Tё gjitha organizatat e anёtarёsisё93.53,2
Financierёt 72.32,5
Ligjet e avokatёve203.17,1
Manaxhimi i korporatёs 105.03,6
Restorante amerikane54.01,8
Bizhuteri dhe Orë113,9
Dhuratat, kartat dhe furnizimet e partisë113.93,9
Dyqane rrobash 254.18,9
Dyqanet elektronike 114.73,9
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi93.33,2
Pazar, tjetër144.65,0
Produkte sportive53.91,8
prodhime hekuri55.01,8

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01010-000

 mesatar: 52,6%
 i lirë: 42,1%
 i shtrenjtë: 5,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01010-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01010-00012 356 t4,41 t649 543 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01010-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)12 356 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)649 543 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.