01013-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01014-000

Kodi Postar 01014-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01014-00037 062 m²
Popullsia291
Popullsia mashkullore146 (50%)
Popullsia femra145 (50%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +65,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare33,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj32,8 vjet
Mosha mesatare për femra33,4 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01014-000 | 01014-001 | 01014-010 | 01014-020 | 01014-030 | 01014-070 | 01014-200 | 01014-300 | 01014-907 | 01014-909 | Më shumë
LagjetCentro,
Ora lokalee premte 3:53 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.546004797743556° / -46.63355831619339°
Kodet Postare të lidhura01010-00001011-00001012-00001013-00001014-00001015-000

Harta e Kodi Postar 01014-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01014-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia176233263291
Dendësia e popullsisë4748 / km²6286 / km²7096 / km²7851 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01014-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01014-000+65,3%+24,9%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01014-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01014-00033,1 vjet33,4 vjet32,8 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01014-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56714
5-97715
10-148816
15-199919
20-24151430
25-29181735
30-34161531
35-39141327
40-44131124
45-49111021
50-549919
55-596714
60-645611
65-69348
70-74236
75-79235
80-84123
85 Plus112
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01014-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 7851 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01014-00029137 062 m²7851 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01014-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1890 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01014-000
 Centro: 73,2%
 Sé: 19,3%
 Tjetër: 7,5%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 01014-000

01014-000 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Shёrbimet profesionale: 20,8%
 Pazar: 14,9%
 Shërbime Financiare: 13,6%
 Restorantet: 11%
 Komuniteti & Qeveria: 8,4%
 industri: 7,5%
 Tjetër: 23,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Administrimi publik284.196,2
Agjensi qeveritare53.917,2
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)54.517,2
ATM224.475,6
Banka314.3106,5
Finance tё tjera133.744,7
Kompani huadhënie413.5140,9
Pasuri të paluajtshme95.030,9
Ndërtimi i objekteve144.748,1
Tё gjitha organizatat e anёtarёsisё123.841,2
Ligjet e avokatёve204.168,7
Manaxhimi i korporatёs 52.817,2
Amerikës Latine restorante84.427,5
Dyqanet elektronike 94.430,9
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi173.858,4
Okulistë dhe eyewear75.024,1
Sporte tё tjera 64.520,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01014-000

 mesatar: 58,3%
 i lirë: 33,3%
 i shtrenjtë: 8,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01014-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01014-0001 283 t4,41 t34 637 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01014-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)1 283 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)34 637 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.