01023-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01024-000

Kodi Postar 01024-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01024-00036 101 m²
Popullsia1439
Popullsia mashkullore732 (50,8%)
Popullsia femra707 (49,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +70,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare30,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30 vjet
Mosha mesatare për femra31,1 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01024-000 | 01024-001 | 01024-100 | 01024-900
LagjetCentro, Luz, Mercado,
Ora lokalee premte 3:37 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.542555750955543° / -46.6303408042357°
Kodet Postare të lidhura01020-00001021-00001022-00001023-00001024-00001025-000

Harta e Kodi Postar 01024-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01024-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia845114413011439
Dendësia e popullsisë23406 / km²31689 / km²36038 / km²39860 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01024-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01024-000+70,3%+25,8%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01024-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01024-00030,5 vjet31,1 vjet30 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01024-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5394383
5-9403879
10-14424285
15-195548103
20-248775162
25-2910290192
30-348478163
35-397064135
40-445852110
45-49454692
50-54383775
55-59282554
60-64141933
65-69131528
70-7471219
75-7951217
80-84269
85 Plus247
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01024-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 39860 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01024-000143936 101 m²39860 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01024-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01024-000
 Centro: 62,3%
 Luz: 16,3%
 Sé: 10,5%
 Mercado: 8,8%
 Tjetër: 2,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Ushqim: 33,7%
 Pazar: 32,4%
 Restorantet: 14,7%
 Shёrbimet profesionale: 5,3%
 Tjetër: 14%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Parkingje dhe garazhe54.23,5
Butchers184.512,5
Dyqane Candy73.94,9
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 254.217,4
Furra buke64.44,2
Shitje me shumicë e ushqimit, pijeve dhe duhanit64.54,2
Shitje tjetёr me shumicё54.33,5
Amerikës Latine restorante64.04,2
Bare, pubs dhe tavernat93.06,3
Restorante amerikane123.28,3
Dhuratat, kartat dhe furnizimet e partisë73.64,9
Inkuadrim53.93,5
Pazar, tjetër214.314,6
Shitje me pakicё e lodrave dhe lojёrave 53,5

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01024-000

 mesatar: 50%
 i lirë: 36,7%
 i shtrenjtë: 10%
 Shumë të Shtrenjta: 3,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01024-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01024-0006 348 t4,41 t175 845 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01024-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)6 348 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)175 845 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.