01027-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01028-000

Kodi Postar 01028-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01028-00055 028 m²
Popullsia9551
Popullsia mashkullore4925 (51,6%)
Popullsia femra4626 (48,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +69,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare30,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj30,5 vjet
Mosha mesatare për femra31,3 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01028-000 | 01028-010 | 01028-020 | 01028-030
LagjetCentro, Luz, Santa Ifigênia
Ora lokalee premte 3:46 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.53588034862701° / -46.63299940406904°
Kodet Postare të lidhura01023-00001024-00001025-00001026-00001027-00001028-000

Harta e Kodi Postar 01028-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01028-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5622761986379551
Dendësia e popullsisë102166 / km²138456 / km²156956 / km²173565 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01028-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01028-000+69,9%+25,4%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01028-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01028-00030,9 vjet31,3 vjet30,5 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01028-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5285294580
5-9262234497
10-14243249493
15-19342303645
20-245985071106
25-296745971271
30-345394821021
35-39477391869
40-44391322714
45-49305289594
50-54262249512
55-59192195387
60-64118155273
65-6991117209
70-746790158
75-793968107
80-84234972
85 Plus163552
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01028-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 173565 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01028-000955155 028 m²173565 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01028-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01028-000
 Santa Ifigênia: 46%
 Centro: 31,6%
 Luz: 14,4%
 Tjetër: 7,9%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 40,4%
 Restorantet: 10%
 Shёrbimet profesionale: 8,7%
 industri: 7,8%
 Ushqim: 7,6%
 Shërbime Lokale: 5,2%
 Tjetër: 20,4%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane Candy82.30,8
Instalimet elektrike54.20,5
Pasuri të paluajtshme50,5
Tё gjitha organizatat e anёtarёsisё60,6
Riparimi elektronik 64.30,6
Bare, pubs dhe tavernat103.91,0
Restorante amerikane63.70,6
Dhuratat, kartat dhe furnizimet e partisë54.00,5
Dyqane këpucësh64.30,6
Dyqane rrobash 114.01,2
Dyqanet elektronike 324.13,4
Pajisjet shtëpiake dhe mallra50,5
prodhime hekuri83.00,8

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01028-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01028-00042 134 t4,41 t765 682 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01028-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)42 134 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)765 682 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.