01032-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01033-000

Kodi Postar 01033-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01033-0000,102 km²
Popullsia3756
Popullsia mashkullore1832 (48,8%)
Popullsia femra1924 (51,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +70,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare34,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj33,9 vjet
Mosha mesatare për femra35,4 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01033-000 | 01033-001 | 01033-010 | 01033-020 | 01033-030 | 01033-040 | 01033-050
LagjetCentro, Luz, República, Santa Ifigênia
Ora lokalee premte 3:58 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.53956426903903° / -46.63592350470409°
Kodet Postare të lidhura01030-00001031-00001032-00001033-00001034-00001035-000

Harta e Kodi Postar 01033-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01033-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2199299533963756
Dendësia e popullsisë21562 / km²29368 / km²33300 / km²36830 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01033-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01033-000+70,8%+25,4%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01033-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 34,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01033-00034,7 vjet35,4 vjet33,9 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01033-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5100105205
5-99792189
10-149397191
15-19114109224
20-24173163337
25-29196192389
30-34185190375
35-39177175353
40-44157147305
45-49138140278
50-54116125242
55-599298190
60-646180141
65-694367111
70-74415091
75-79253964
80-84153146
85 Plus92434
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01033-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 36830 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01033-00037560,102 km²36830 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01033-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01033-000
 Centro: 40,8%
 Santa Ifigênia: 34,6%
 República: 15,6%
 Luz: 5,4%
 Tjetër: 3,7%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 01033-000

01033-000 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,5%
 Shёrbimet profesionale: 14,5%
 Restorantet: 10,5%
 industri: 6,7%
 Ushqim: 5,8%
 Shërbime Shtëpie: 5,5%
 Tjetër: 25,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Parkingje dhe garazhe55.01,3
Bashkimet tregtare73.41,9
Policia dhe zbatimi i ligjit54.01,3
ATM64.41,6
Banka94.42,4
Kompani huadhënie134.43,5
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 63.61,6
Apartamentë114.22,9
Kontraktues të përgjithshëm84.52,1
Pasuri të paluajtshme174.04,5
Hotele dhe motele114.02,9
Strehim Tjera114.02,9
Ndërtimi i objekteve84.82,1
Shitje me shumicё pёr makineri84.72,1
Shitje me shumicё pёr pajisje elektronike71,9
Tё gjitha organizatat e anёtarёsisё74.11,9
Riparimi elektronik 83.02,1
Financierёt 75.01,9
Ligjet e avokatёve113.02,9
Bare, pubs dhe tavernat74.21,9
Restorante amerikane84.22,1
Dyqane rrobash 84.22,1
Dyqanet elektronike 4618 vjet3.412,2
Dyqani i librave dhe stendat e reja74.21,9
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi71,9
Pajisjet shtëpiake dhe mallra103.02,7
Pazar, tjetër84.12,1
Shitje me pakicё e lodrave dhe lojёrave 74.21,9
prodhime hekuri83.02,1

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01033-000

 i lirë: 46,2%
 mesatar: 46,2%
 Shumë të Shtrenjta: 7,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01033-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01033-00016 569 t4,41 t162 476 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01033-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)16 569 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)162 476 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.