01042-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01043-000

Kodi Postar 01043-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01043-00021 545 m²
Popullsia5468
Popullsia mashkullore2704 (49,5%)
Popullsia femra2764 (50,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +71,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare36,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj34,9 vjet
Mosha mesatare për femra37,2 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01043-000 | 01043-010 | 01043-902 | 01043-906
LagjetBela Vista, Centro, República, Vila Buarque
Ora lokalee premte 3:42 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.546066182644612° / -46.641237233137296°
Kodet Postare të lidhura01040-00001041-00001042-00001043-00001044-00001045-000

Harta e Kodi Postar 01043-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01043-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3185435049455468
Dendësia e popullsisë147828 / km²201900 / km²229516 / km²253790 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01043-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01043-000+71,7%+25,7%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01043-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 36,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01043-00036,1 vjet37,2 vjet34,9 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01043-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 58391174
5-99091181
10-14100102202
15-19122132254
20-24297276574
25-29350318669
30-34317270587
35-39272228500
40-44239190430
45-49210191402
50-54171190362
55-59134171306
60-64110148259
65-6972108180
70-745491145
75-794266108
80-84255681
85 Plus174562
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01043-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 253790 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01043-000546821 545 m²253790 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01043-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01043-000
 República: 69,2%
 Centro: 13,8%
 Vila Buarque: 10,5%
 Bela Vista: 5,1%
 Tjetër: 1,5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,2%
 Shёrbimet profesionale: 18,1%
 Restorantet: 8,5%
 Mjekësi: 6,7%
 Shërbime Financiare: 5,8%
 Tjetër: 29,7%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Banka54.70,9
Kompani huadhënie214.73,8
Pasuri të paluajtshme143.92,6
Agjensi udhëtimi113.12,0
Ndërtimi i objekteve65.01,1
Fotografia64.11,1
Dentistët65.01,1
Shёndeti dhe mjekёsia 164.42,9
Sigurim mjekësor54.80,9
Financierёt 125.02,2
Ligjet e avokatёve73.01,3
Manaxhimi i korporatёs 94.71,6
Bare, pubs dhe tavernat53.50,9
Kafenetë64.41,1
Restorante amerikane94.31,6
Bizhuteri dhe Orë73.41,3
Dyqane rrobash 154.52,7
Dyqanet elektronike 414.37,5
Farmacitë dhe dyqane të drogës74.41,3
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi164.72,9
Supermarket53.90,9
Sporte tё tjera 54.70,9

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01043-000

 i lirë: 47,6%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 19%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01043-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01043-00024 121 t4,41 t1 119 593 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01043-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)24 121 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 119 593 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.