01046-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01047-000

Kodi Postar 01047-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01047-00031 786 m²
Popullsia583
Popullsia mashkullore288 (49,5%)
Popullsia femra295 (50,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +66,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare36,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj34,9 vjet
Mosha mesatare për femra37,2 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01047-000 | 01047-010 | 01047-020 | 01047-100 | 01047-200 | 01047-908 | 01047-912
LagjetCentro, República
Ora lokalee premte 3:49 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.54656111565437° / -46.64171350582829°
Kodet Postare të lidhura01042-00001043-00001044-00001045-00001046-00001047-000

Harta e Kodi Postar 01047-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01047-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia350466527583
Dendësia e popullsisë11011 / km²14660 / km²16579 / km²18341 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01047-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01047-000+66,6%+25,1%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01047-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 36,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01047-00036,1 vjet37,2 vjet34,9 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01047-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 591019
5-9101020
10-14111122
15-19131428
20-24322962
25-29373472
30-34342963
35-39292454
40-44252046
45-49222043
50-54182039
55-59141833
60-64121628
65-6981120
70-7461016
75-794712
80-84369
85 Plus257
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01047-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 18341 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01047-00058331 786 m²18341 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01047-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1890 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01047-000
 República: 70,9%
 Centro: 22,2%
 Tjetër: 6,9%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 01047-000

01047-000 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Shёrbimet profesionale: 23,8%
 Pazar: 18,8%
 Mjekësi: 11,7%
 Restorantet: 10,9%
 Shërbime Financiare: 7,2%
 industri: 5,7%
 Tjetër: 21,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Bashkimet tregtare94.315,4
ATM52.78,6
Banka54.18,6
Kompani huadhënie183.330,9
Dyqane Candy64.010,3
Pasuri të paluajtshme114.018,9
Agjensi udhëtimi183.930,9
Ndërtimi i objekteve58,6
Dentistët74.212,0
Shёndeti dhe mjekёsia 133.722,3
Spitale72.912,0
Financierёt 1322,3
Ligjet e avokatёve364.661,7
Manaxhimi i korporatёs 94.415,4
Shёrbimet ndёrtuese teknike74.812,0
Bare, pubs dhe tavernat54.08,6
Kafenetë54.58,6
Restorante amerikane74.112,0
Dyqane rrobash 134.422,3
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi214.236,0
Okulistë dhe eyewear54.18,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01047-000

 i lirë: 60%
 mesatar: 35%
 i shtrenjtë: 5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01047-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01047-0002 571 t4,41 t80 912 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01047-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)2 571 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)80 912 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.