01104-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01105-000

Kodi Postar 01105-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01105-0000,124 km²
Popullsia2446
Popullsia mashkullore1220 (49,9%)
Popullsia femra1226 (50,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +70,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare30 vjet
Mosha mesatare për meshkuj29,4 vjet
Mosha mesatare për femra30,6 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01105-000 | 01105-010 | 01105-020 | 01105-030 | 01105-040 | 01105-050
LagjetBom Retiro, Luz
Ora lokalee hënë 11:51 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.53414203135749° / -46.630125664116015°
Kodet Postare të lidhura01100-00001101-00001102-00001103-00001104-00001105-000

Harta e Kodi Postar 01105-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01105-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1437194822122446
Dendësia e popullsisë11615 / km²15746 / km²17880 / km²19771 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01105-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01105-000+70,2%+25,6%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01105-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01105-00030 vjet30,6 vjet29,4 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01105-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 57679156
5-97472147
10-148178160
15-199283175
20-24141132274
25-29164153318
30-34141133275
35-39115106222
40-449084175
45-496769136
50-545460114
55-59454692
60-64253662
65-69222548
70-74122235
75-7992231
80-8451420
85 Plus41115
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01105-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 19771 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01105-00024460,124 km²19771 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01105-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01105-000
 Luz: 89%
 Bom Retiro: 6,2%
 Tjetër: 4,8%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 54,4%
 Restorantet: 9,6%
 Shёrbimet profesionale: 6,6%
 industri: 5,3%
 Tjetër: 24,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Bare, pubs dhe tavernat154.26,1
Dyqane me fustane nusërie374.315,1
Dyqane rrobash 5724,2 vjet4.123,3

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01105-000

 mesatar: 50%
 i lirë: 37,5%
 i shtrenjtë: 12,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01105-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01105-00010 790 t4,41 t87 222 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01105-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)10 790 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)87 222 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.