01107-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01109-000

Kodi Postar 01109-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01109-0000,361 km²
Popullsia3360
Popullsia mashkullore1618 (48,2%)
Popullsia femra1742 (51,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +70,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare30,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj29,6 vjet
Mosha mesatare për femra31,8 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01109-000 | 01109-010 | 01109-020 | 01109-030 | 01109-040 | 01109-050 | 01109-060 | 01109-070 | 01109-080 | 01109-090 | Më shumë
LagjetArmênia, Bom Retiro, Canindé, Luz, Parque Anhembi, Ponte Pequena
Ora lokalee premte 3:45 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.524158548017994° / -46.626614200401384°
Kodet Postare të lidhura01100-00001104-00001105-00001106-00001107-00001109-000

Harta e Kodi Postar 01109-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01109-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1972267630383360
Dendësia e popullsisë5466 / km²7417 / km²8420 / km²9313 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01109-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01109-000+70,4%+25,6%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01109-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 30,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01109-00030,7 vjet31,8 vjet29,6 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01109-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5111113224
5-9109114223
10-14124117242
15-19123117240
20-24174174349
25-29184177362
30-34159160320
35-39124133258
40-44112108221
45-498496181
50-548091172
55-596978147
60-645667123
65-69384886
70-74284574
75-79214061
80-84153450
85 Plus72836
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01109-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 9313 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01109-00033600,361 km²9313 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01109-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 01109-000
 Luz: 40,4%
 Bom Retiro: 16,6%
 Armênia: 13,6%
 Canindé: 8,9%
 Parque Anhembi: 7,9%
 Tjetër: 12,6%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 32,3%
 Restorantet: 14%
 industri: 7,9%
 Shёrbimet profesionale: 7,4%
 Ushqim: 6,6%
 Automobilistik: 6,1%
 Tjetër: 25,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi64.31,8
Riparimi i makinave 154.14,5
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)284.58,3
Kompani huadhënie83.52,4
Unionet e kreditit53.81,5
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 74.22,1
Ndërtimi i objekteve61.01,8
Shitje me shumicё pёr makineri84.62,4
Bare, pubs dhe tavernat74.32,1
Restorante amerikane74.02,1
Bizhuteri dhe Orë54.01,5
Dyqane rrobash 84.02,4
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi74.72,1
Okulistë dhe eyewear94.12,7
prodhime hekuri54.41,5

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01109-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01109-00014 822 t4,41 t41 086 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01109-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)14 822 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)41 086 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.