Kodi Postar tjetër · 01120-000

Kodi Postar 01120-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01120-0000,146 km²
Popullsia1660
Popullsia mashkullore833 (50,2%)
Popullsia femra827 (49,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +68,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare32,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj31,7 vjet
Mosha mesatare për femra33,5 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01120-000 | 01120-001 | 01120-010 | 01120-020 | 01120-030
LagjetBom Retiro
Ora lokalee premte 3:33 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.53195279435905° / -46.63827422909652°
Kodet Postare të lidhura01120-00001121-00001122-00001123-00001124-00001125-000

Harta e Kodi Postar 01120-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01120-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia983133315011660
Dendësia e popullsisë6752 / km²9157 / km²10311 / km²11403 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01120-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01120-000+68,9%+24,5%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01120-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 32,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01120-00032,6 vjet33,5 vjet31,7 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01120-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5484997
5-9464188
10-14464591
15-195652108
20-249181173
25-299992192
30-348479164
35-397466141
40-446660126
45-495555111
50-54504999
55-59374380
60-64263158
65-69182443
70-74152237
75-7991727
80-8471320
85 Plus4914
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01120-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 11403 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01120-00016600,146 km²11403 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01120-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1890 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 01120-000

01120-000 Hartë interaktive biznesi
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane Candy3119,3 vjet4.518,7
Me shumicë e mallrave shtëpiake111.06,6
Bare, pubs dhe tavernat113.96,6
Bizhuteri dhe Orë3827,2 vjet4.022,9
Dyqane këpucësh124.17,2
Dyqane rrobash 47424,2 vjet4.2285,5
Fëmijët dhe Baby Veshje114.36,6
Pajisje Veshje2130,9 vjet4.312,7
Pazar, tjetër193.911,4
Shitje me pakicё e tekstileve 144.28,4
Supermarket113.96,6
Veshje e grave32724,8 vjet4.2197,0
Veshje për burra3723,1 vjet4.322,3

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01120-000

 i lirë: 48,1%
 mesatar: 40,7%
 i shtrenjtë: 11,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01120-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01120-0007 323 t4,41 t50 306 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01120-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)7 323 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)50 306 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.