01123-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01124-000

Kodi Postar 01124-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01124-0000,175 km²
Popullsia1928
Popullsia mashkullore925 (48%)
Popullsia femra1003 (52%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +69,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare33,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj32,1 vjet
Mosha mesatare për femra35 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01124-000 | 01124-010 | 01124-020 | 01124-030 | 01124-040 | 01124-050 | 01124-060 | 01124-100 | 01124-200
LagjetBom Retiro
Ora lokalee enjte 10:40 p.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.528321667444665° / -46.63354037603658°
Kodet Postare të lidhura01120-00001121-00001122-00001123-00001124-00001125-000

Harta e Kodi Postar 01124-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01124-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1137153317441928
Dendësia e popullsisë6505 / km²8771 / km²9979 / km²11032 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01124-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01124-000+69,6%+25,8%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01124-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01124-00033,6 vjet35 vjet32,1 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01124-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 55356110
5-95551106
10-146059120
15-196864133
20-249390184
25-299595190
30-348686173
35-397072142
40-446566132
45-495866124
50-545760117
55-594457101
60-64364481
65-69263360
70-74233660
75-79153046
80-84112234
85 Plus81624
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01124-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 11032 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01124-00019280,175 km²11032 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01124-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24,8%
 industri: 11,3%
 Restorantet: 10,6%
 Shërbime Shtëpie: 7,7%
 Shёrbimet profesionale: 6,9%
 Arsim: 5,5%
 Mjekësi: 5,3%
 Komuniteti & Qeveria: 5,1%
 Tjetër: 22,7%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqane rrobash 124.86,2

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01124-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01124-0008 505 t4,41 t48 667 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01124-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)8 505 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)48 667 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.