01127-000 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 01128-000

Kodi Postar 01128-000 - São Paulo, Sao Paulo (shtet)

Qyteti primarSão Paulo
Zona e Kodi Postar 01128-0000,271 km²
Popullsia3898
Popullsia mashkullore1892 (48,5%)
Popullsia femra2006 (51,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +70,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +10,6%
Mosha mesatare33,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj32,3 vjet
Mosha mesatare për femra35,1 vjet
Prefikset Telefon11
Prapashtesat e Kodi Postar01128-000 | 01128-010 | 01128-020 | 01128-030 | 01128-040 | 01128-050 | 01128-060 | 01128-070 | 01128-080 | 01128-090 | Më shumë
LagjetBom Retiro
Ora lokalee premte 3:48 m.d.
Zona e orësOra standarde e Brazilisë
koordinon-23.524049961394844° / -46.64405968159739°
Kodet Postare të lidhura01123-00001124-00001125-00001126-00001127-00001128-000

Harta e Kodi Postar 01128-000

Harta interaktive

Kodi Postar 01128-000 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia2291310735253898
Dendësia e popullsisë8452 / km²11462 / km²13004 / km²14380 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

01128-000 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 10,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 01128-000+70,1%+25,5%+10,6%
São Paulo+70,4%+25,6%+10,6%
Sao Paulo+90,7%+35,9%+16,4%
Brazili+91,5%+38,1%+18,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01128-000 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 33,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 01128-00033,7 vjet35,1 vjet32,3 vjet
São Paulo31,9 vjet33,1 vjet30,5 vjet
Sao Paulo31,4 vjet32,4 vjet30,4 vjet
Brazili29,5 vjet30,3 vjet28,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01128-000 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5116113229
5-9115105221
10-14121114236
15-19128119248
20-24188176364
25-29195192387
30-34183180364
35-39147148296
40-44143148291
45-49127139267
50-54117122239
55-5992116208
60-646983152
65-694665112
70-744367111
75-79275280
80-84213961
85 Plus132741
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 01128-000 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 14380 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 01128-00038980,271 km²14380 / km²
São Paulo11,9 milionë1 521,1 km²7840 / km²
Sao Paulo44,6 milionë248 223,6 km²179,6 / km²
Brazili206,1 milionë8 479 487,1 km²24,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 01128-000 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 01128-000

01128-000 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 35,5%
 Shёrbimet profesionale: 11,3%
 Restorantet: 10,3%
 industri: 8,2%
 Ushqim: 6,5%
 Automobilistik: 5,3%
 Shërbime Shtëpie: 5,3%
 Tjetër: 17,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi54.51,3
Riparimi i makinave 144.43,6
Parukierё 54.81,3
Kompani huadhënie75.01,8
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 74.21,8
Shitje me shumicё pёr makineri164.04,1
Kishat74.81,8
Bare, pubs dhe tavernat93.92,3
Restorante amerikane74.21,8
Dyqane rrobash 194.24,9
Dyqanet elektronike 123.83,1
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi65.01,5
Pajisjet shtëpiake dhe mallra134.23,3
Shitje me pakicё e tekstileve 73.21,8
prodhime hekuri74.51,8

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 01128-000

 i lirë: 64,3%
 mesatar: 28,6%
 Shumë të Shtrenjta: 7,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01128-000

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 01128-00017 195 t4,41 t63 440 t/km²
São Paulo54 674 788 t4,58 t35 944 t/km²
Sao Paulo156 280 135 t3,51 t629,6 t/km²
Brazili561 829 903 t2,73 t66,3 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 01128-000

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)17 195 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,41 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)63 440 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
përmbytjeLartë (10)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.