00201 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 00211

Kodi Postar 00210 - Vallila, Uusimaa

Qyteti primarVallila
Zona e Kodi Postar 002101,501 km²
Popullsia5660
Popullsia mashkullore2662 (47%)
Popullsia femra2998 (53%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +55,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +17,6%
Mosha mesatare38,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj36,9 vjet
Mosha mesatare për femra40,3 vjet
Prefikset Telefon9
Qytetet përkatëseHelsinki | Ruoholahti
LagjetLauttasaari
Ora lokalee martë 6:27 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Lindore
koordinon60.14515268603377° / 24.88432810431717°
Kodet Postare të lidhura002000020100211002200023000231

Harta e Kodi Postar 00210

Harta interaktive

Kodi Postar 00210 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3638456648135660
Dendësia e popullsisë2424 / km²3042 / km²3207 / km²3771 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00210 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 17,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 00210+55,6%+24%+17,6%
Helsinki+83,6%+43,4%+23,4%
Uusimaa+59%+32,3%+18%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 00210 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0021038,7 vjet40,3 vjet36,9 vjet
Helsinki38,7 vjet40,3 vjet36,9 vjet
Uusimaa39,1 vjet40,5 vjet37,6 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 00210 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5148142290
5-9124119244
10-14119116235
15-19142143286
20-24206246452
25-29260281541
30-34253248502
35-39206192398
40-44187186373
45-49199205404
50-54173190364
55-59158190348
60-64158197356
65-69123160284
70-7483123206
75-795793151
80-844080121
85 Plus2686113
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 00210 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3771 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0021056601,501 km²3771 / km²
Helsinki628894715,3 km²879,2 / km²
Uusimaa1,6 milionë16 059,2 km²100,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 00210 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 00210
 Prefiksi Telefon 4: 48%
 Prefiksi Telefon 9: 28,3%
 Prefiksi Telefon 5: 17,2%
 Prefiksi Telefon 2: 6,5%
 Tjetër: 0,1%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 00210

00210 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Shёrbimet profesionale: 27,8%
 Pazar: 19,4%
 industri: 10,6%
 Restorantet: 5,8%
 Shërbime Shtëpie: 5,7%
 Tjetër: 30,7%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Varka204.23,5
Pasuri të paluajtshme412.97,2
Udhёtimi dhe transporti185.03,2
Ndërtimi i objekteve213.43,7
Shitje me shumicё pёr makineri162.22,8
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi754.013,3
Shitёs me shumicё244.24,2
Manaxhimi i korporatёs 724.612,7
Reklama dhe marketing364.76,4
Shёrbimet ndёrtuese teknike194.93,4
Shёrbimet shkencore dhe teknike 193,4
Dyqanet elektronike 364.26,4
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi744.213,1
prodhime hekuri164.02,8
Fitness Qendrat144.22,5

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 00210

 mesatar: 62,5%
 i lirë: 25%
 i shtrenjtë: 8,3%
 Shumë të Shtrenjta: 4,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 00210

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0021047 503 t8,39 t31 657 t/km²
Helsinki2 044 736 t3,25 t2 858 t/km²
Uusimaa7 647 199 t4,72 t476,2 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 00210

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)47 503 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë8,39 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)31 657 t/km²

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.