00240 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 00251

Kodi Postar 00250 - Vallila, Uusimaa

Qyteti primarVallila
Zona e Kodi Postar 002504,717 km²
Popullsia11601
Popullsia mashkullore5457 (47%)
Popullsia femra6144 (53%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +71,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +19,6%
Mosha mesatare38,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj36,9 vjet
Mosha mesatare për femra40,3 vjet
Prefikset Telefon9
Qytetet përkatëseHelsinki
LagjetLaakso, Meilahti, Taka-Töölö
Ora lokalee martë 6:36 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Lindore
koordinon60.18525328791388° / 24.902982392763857°
Kodet Postare të lidhura002110022000230002310024000251

Harta e Kodi Postar 00250

Harta interaktive

Kodi Postar 00250 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia67698846970011601
Dendësia e popullsisë1435 / km²1875 / km²2056 / km²2459 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00250 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 19,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 00250+71,4%+31,1%+19,6%
Helsinki+83,6%+43,4%+23,4%
Uusimaa+59%+32,3%+18%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 00250 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0025038,7 vjet40,3 vjet36,9 vjet
Helsinki38,7 vjet40,3 vjet36,9 vjet
Uusimaa39,1 vjet40,5 vjet37,6 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 00250 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5303291594
5-9255244500
10-14243238482
15-19291294585
20-24421505926
25-295325771109
30-345195081028
35-39421394816
40-44384381765
45-49408420828
50-54355390746
55-59324389714
60-64324404729
65-69253328581
70-74170252422
75-79118190309
80-8482165247
85 Plus54176230
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 00250 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 2459 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 00250116014,717 km²2459 / km²
Helsinki628894715,3 km²879,2 / km²
Uusimaa1,6 milionë16 059,2 km²100,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 00250 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1820 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 00250
 Taka-Töölö: 70,7%
 Meilahti: 14,5%
 Laakso: 5,8%
 Tjetër: 9,1%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 00250
 Prefiksi Telefon 4: 49,2%
 Prefiksi Telefon 9: 27,8%
 Prefiksi Telefon 5: 19,2%
 Tjetër: 3,7%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 00250

00250 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 13,3%
 Shёrbimet profesionale: 11,1%
 Restorantet: 10,8%
 Mjekësi: 9,8%
 Bukuri & Qendra Estetike: 9,5%
 Sporte & Aktivitete: 7,9%
 industri: 7,2%
 Hotele & Udhëtime: 5,7%
 Shërbime Shtëpie: 5,3%
 Tjetër: 19,4%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Parukierё 384.53,3
Salons Bukuri514.84,4
Muzeumet184.31,6
Pasuri të paluajtshme634.25,4
Autobusa dhe trena 283.72,4
Udhёtimi dhe transporti303.82,6
Ndërtimi i objekteve204.11,7
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi544.04,7
Shёndeti dhe mjekёsia 574.64,9
Spitale233.52,0
Manaxhimi i korporatёs 243.72,1
Reklama dhe marketing235.02,0
Kafenetë243.72,1
Furnizimet e zyrës dhe dyqane shkrimi294.02,5
prodhime hekuri194.31,6

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 00250

 i lirë: 53,2%
 mesatar: 29,9%
 i shtrenjtë: 10,4%
 Shumë të Shtrenjta: 6,5%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 00250

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0025087 868 t7,57 t18 628 t/km²
Helsinki2 044 736 t3,25 t2 858 t/km²
Uusimaa7 647 199 t4,72 t476,2 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 00250

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)87 868 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë7,57 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)18 628 t/km²

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.