00281 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 00290 - Vallila, Uusimaa

Qyteti primarVallila
Zona e Kodi Postar 002900,269 km²
Popullsia1727
Popullsia mashkullore812 (47%)
Popullsia femra915 (53%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +45,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +16,1%
Mosha mesatare38,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj36,9 vjet
Mosha mesatare për femra40,3 vjet
Prefikset Telefon9
Qytetet përkatëseHelsinki
LagjetMeilahti
Ora lokalee enjte 5:37 m.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Lindore
koordinon60.18905396487579° / 24.906510535469014°
Kodet Postare të lidhura002510026000270002710028000281

Harta e Kodi Postar 00290

Harta interaktive

Kodi Postar 00290 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia1189142114881727
Dendësia e popullsisë4424 / km²5287 / km²5536 / km²6425 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00290 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 16,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 00290+45,2%+21,5%+16,1%
Helsinki+83,6%+43,4%+23,4%
Uusimaa+59%+32,3%+18%
Finlanda+16,3%+10,2%+6,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 00290 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 38,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 0029038,7 vjet40,3 vjet36,9 vjet
Helsinki38,7 vjet40,3 vjet36,9 vjet
Uusimaa39,1 vjet40,5 vjet37,6 vjet
Finlanda42,4 vjet44 vjet40,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 00290 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5454389
5-9383675
10-14363572
15-19434488
20-246375138
25-297986166
30-347776153
35-396359122
40-445757114
45-496163124
50-545358111
55-594858107
60-644860109
65-69384987
70-74253763
75-79182846
80-84122537
85 Plus82635
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 00290 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 6425 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 0029017270,269 km²6425 / km²
Helsinki628894715,3 km²879,2 / km²
Uusimaa1,6 milionë16 059,2 km²100,9 / km²
Finlanda5,3 milionë334 788,7 km²15,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 00290 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1820 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 00290
 Prefiksi Telefon 9: 58,3%
 Prefiksi Telefon 4: 20,8%
 Prefiksi Telefon 5: 10,4%
 Prefiksi Telefon 2: 6,2%
 Prefiksi Telefon 3: 4,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Mjekësi: 43,8%
 Shёrbimet profesionale: 14%
 Arsim: 11,4%
 Restorantet: 8,1%
 industri: 5,5%
 Pazar: 5,1%
 Tjetër: 12,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 00290

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 0029013 080 t7,57 t48 671 t/km²
Helsinki2 044 736 t3,25 t2 858 t/km²
Uusimaa7 647 199 t4,72 t476,2 t/km²
Finlanda54 177 520 t10,2 t161,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 00290

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)13 080 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë7,57 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)48 671 t/km²

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.