91720 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 91740

Kodi Postar 91730 - Vaala, Kainuu

Qyteti primarVaala
Zona e Kodi Postar 9173088,2 km²
Popullsia54
Popullsia mashkullore28 (51,8%)
Popullsia femra26 (48,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -84,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -15,6%
Mosha mesatare52,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj51,2 vjet
Mosha mesatare për femra54 vjet
Ora lokalee diel 10:30 p.d.
Zona e orësOra standarde e Evropës Lindore
koordinon64.55044233060266° / 26.997583909963552°
Kodet Postare të lidhura916309170091701917109172091740

Harta e Kodi Postar 91730

Harta interaktive

Kodi Postar 91730 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia347836454
Dendësia e popullsisë3,93 / km²0,94 / km²0,73 / km²0,61 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

91730 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 15,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 91730-84,4%-34,9%-15,6%
Ostrobothnia Veriore+22,8%+14,9%+9,3%
Finlanda+16,3%+10,2%+6,2%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 91730 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 52,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9173052,5 vjet54 vjet51,2 vjet
Ostrobothnia Veriore37,7 vjet39,1 vjet36,4 vjet
Finlanda42,4 vjet44 vjet40,7 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 91730 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 0,61 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 917305488,2 km²0,61 / km²
Ostrobothnia Veriore41218445 849,7 km²8,99 / km²
Finlanda5,3 milionë334 788,7 km²15,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 91730 Popullsia e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 91730
 Prefiksi Telefon 4: 62,5%
 Prefiksi Telefon 5: 25%
 Prefiksi Telefon 8: 12,5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 industri: 50%
 Shërbime Shtëpie: 25%
 Hotele & Udhëtime: 25%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 91730

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 91730516,4 t9,56 t5,85 t/km²
Ostrobothnia Veriore3 386 871 t8,22 t73,9 t/km²
Finlanda54 177 520 t10,2 t161,8 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 91730

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)516,4 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë9,56 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)5,85 t/km²

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
7.12.172:32 m.d.3,588,1 km10 000 m5km ENE of Lumijoki, Finlandusgs.gov

Qyteti primar

Vaala është një komunë në Finlandë. Është pjesë e rajonit Ostrobothnias Veriore. Themeluar në vitin 1954 (pasardhëse e komunës Säräisniemi, e themeluar në vitin 1867), komuna ka një popullsi prej 3,118 banorë (30 qershor 2015) dhe përfshinë një sipërfaqe prej ..  ︎  Faqja Vaala Wikipedia

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.