97111 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 97113

Kodi Postar 97112 - Grand-Bourg, Guadalupa

Qyteti primarGrand-Bourg
Zona e Kodi Postar 9711255,8 km²
Popullsia5228
Popullsia mashkullore2372 (45,4%)
Popullsia femra2856 (54,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -3,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -8,8%
Mosha mesatare44 vjet
Mosha mesatare për meshkuj42,9 vjet
Mosha mesatare për femra44,9 vjet
Ora lokalee premte 11:12 p.d.
Zona e orësOra standarde e Atlantikut
koordinon15.906050923484441° / -61.294076263714715°
Kodet Postare të lidhura971109711197113971149711597116

Harta e Kodi Postar 97112

Harta interaktive

Kodi Postar 97112 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5416568957345228
Dendësia e popullsisë97,0 / km²101,9 / km²102,7 / km²93,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97112 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 8,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97112-3,5%-8,1%-8,8%
Guadalupa+41,6%+19,4%+7,9%
Franca+22,7%+13,8%+8,8%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97112 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 44 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9711244 vjet44,9 vjet42,9 vjet
Guadalupa37,5 vjet38,7 vjet36,2 vjet
Franca39,6 vjet41 vjet38,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97112 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5157158316
5-9166179345
10-14200214415
15-19161171332
20-249169160
25-2978105183
30-3492127219
35-39147168316
40-44164241406
45-49200237438
50-54203226429
55-59165185351
60-64133165299
65-69117167284
70-74110137247
75-7969105174
80-845397151
85 Plus66106172
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97112 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 93,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 97112522855,8 km²93,7 / km²
Guadalupa3509751 659,9 km²211,4 / km²
Franca65,9 milionë638 022,5 km²103,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97112 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 30,4%
 Restorantet: 14,6%
 Pazar: 9,2%
 Ushqim: 7,9%
 Shërbime Financiare: 5,7%
 Tjetër: 32,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97112

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9711225 402 t4,86 t455,2 t/km²
Guadalupa1 787 639 t5,09 t1 076 t/km²
Franca485 797 691 t7,38 t761,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97112

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)25 402 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,86 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)455,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
ciklonLartë (9)
thatësirëE mesme (4)
TërmetE mesme (5,2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.1.181:50 m.d.4,118,7 km123 740 m14km SE of Capesterre-Belle-Eau, Guadeloupeusgs.gov
9.7.1012:44 p.d.3,620,8 km35 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
13.4.0911:02 p.d.3,722,9 km20 000 mDominica region, Leeward Islandsusgs.gov
2.6.0810:32 m.d.3,221,1 km36 100 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
17.4.082:26 m.d.3,816,2 km18 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
16.4.0810:15 m.d.3,521,5 km20 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
14.4.088:22 p.d.3,321,9 km35 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
14.4.0812:29 p.d.3,213,3 km35 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
14.4.0812:18 p.d.3,420,2 km25 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
13.11.072:18 p.d.3,416,3 km35 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 97112

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 97112
 Grand-Bourg: 93,8%
 Capesterre-de-Marie-Galante: 4,2%
 Tjetër: 2,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.