97113 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 97115

Kodi Postar 97114 - Trois-Rivières, Guadalupa

Qyteti primarTrois-Rivières
Zona e Kodi Postar 9711431,2 km²
Popullsia8429
Popullsia mashkullore3981 (47,2%)
Popullsia femra4448 (52,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +23,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -0,2%
Mosha mesatare42,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj41 vjet
Mosha mesatare për femra43,1 vjet
Ora lokalee premte 10:58 p.d.
Zona e orësOra standarde e Atlantikut
koordinon15.990518259503022° / -61.64782513027177°
Kodet Postare të lidhura971109711197112971139711597116

Harta e Kodi Postar 97114

Harta interaktive

Kodi Postar 97114 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia6802791384448429
Dendësia e popullsisë217,9 / km²253,5 / km²270,5 / km²270,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97114 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 0,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97114+23,9%+6,5%-0,2%
Guadalupa+41,6%+19,4%+7,9%
Franca+22,7%+13,8%+8,8%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97114 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 42,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9711442,1 vjet43,1 vjet41 vjet
Guadalupa37,5 vjet38,7 vjet36,2 vjet
Franca39,6 vjet41 vjet38,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97114 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5252245498
5-9281278560
10-14339288627
15-19315255570
20-24164195359
25-29161184345
30-34162233396
35-39255319575
40-44292373666
45-49330355686
50-54298346644
55-59303340643
60-64265252517
65-69166180347
70-74136187323
75-79114173287
80-8488126214
85 Plus61120181
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97114 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 270,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 97114842931,2 km²270,1 / km²
Guadalupa3509751 659,9 km²211,4 / km²
Franca65,9 milionë638 022,5 km²103,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97114 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 22,6%
 Restorantet: 15,5%
 Pazar: 9,5%
 Ushqim: 7,9%
 Arsim: 6,3%
 Shёrbimet profesionale: 4,8%
 Sporte & Aktivitete: 4,8%
 Tjetër: 28,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97114

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9711439 399 t4,67 t1 262 t/km²
Guadalupa1 787 639 t5,09 t1 076 t/km²
Franca485 797 691 t7,38 t761,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97114

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)39 399 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë4,67 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 262 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
ciklonLartë (9)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeE mesme (4)
VullkanE mesme (6)
TërmetLartë (7)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
27.4.185:15 m.d.3,612,3 km10 000 m1km NW of Baillif, Guadeloupeusgs.gov
9.1.181:50 m.d.4,120,7 km123 740 m14km SE of Capesterre-Belle-Eau, Guadeloupeusgs.gov
31.1.168:42 p.d.4,87,8 km115 270 m5km WNW of Capesterre-Belle-Eau, Guadeloupeusgs.gov
16.4.0811:54 p.d.3,423,5 km16 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
14.4.087:27 p.d.3,820,4 km19 500 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
20.7.072:41 p.d.3,222,5 km32 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
31.1.071:09 p.d.3,223,4 km10 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
13.11.063:49 m.d.3,218 km12 200 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
12.11.063:57 m.d.3,317,9 km12 600 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
12.11.063:21 m.d.3,417,8 km12 500 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 97114

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.