Kodi Postar tjetër · 97121

Kodi Postar 97120 - Saint-Claude, Guadalupa

Qyteti primarSaint-Claude
Zona e Kodi Postar 9712034,4 km²
Popullsia10864
Popullsia mashkullore5087 (46,8%)
Popullsia femra5777 (53,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +39,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +4,3%
Mosha mesatare40,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj39,1 vjet
Mosha mesatare për femra41,9 vjet
Ora lokalee premte 2:44 m.d.
Zona e orësOra standarde e Atlantikut
koordinon16.03343290709315° / -61.69010490974055°
Kodet Postare të lidhura971219712297123971259712697127

Harta e Kodi Postar 97120

Harta interaktive

Kodi Postar 97120 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia779494731041410864
Dendësia e popullsisë226,6 / km²275,5 / km²302,8 / km²315,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

97120 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 4,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 97120+39,4%+14,7%+4,3%
Guadalupa+41,6%+19,4%+7,9%
Franca+22,7%+13,8%+8,8%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97120 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 40,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 9712040,6 vjet41,9 vjet39,1 vjet
Guadalupa37,5 vjet38,7 vjet36,2 vjet
Franca39,6 vjet41 vjet38,1 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97120 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5312330643
5-9378382761
10-14397371769
15-19428429857
20-24290249540
25-29219265485
30-34246315561
35-39336382719
40-44338434772
45-49461503965
50-54410461872
55-59359396756
60-64293274568
65-69209212421
70-74143209352
75-79111216327
80-8484176260
85 Plus71175247
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 97120 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 315,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 971201086434,4 km²315,9 / km²
Guadalupa3509751 659,9 km²211,4 / km²
Franca65,9 milionë638 022,5 km²103,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 97120 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 200 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Hotele & Udhëtime: 19,5%
 Pazar: 11,2%
 Shërbime Shtëpie: 9,3%
 Shёrbimet profesionale: 7,4%
 Mjekësi: 6,5%
 Komuniteti & Qeveria: 6%
 Arsim: 6%
 Restorantet: 5,6%
 Ushqim: 5,1%
 Sporte & Aktivitete: 5,1%
 Tjetër: 18,1%

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 97120

 i lirë: 33,3%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 33,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97120

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 9712065 289 t6,01 t1 898 t/km²
Guadalupa1 787 639 t5,09 t1 076 t/km²
Franca485 797 691 t7,38 t761,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 97120

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)65 289 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë6,01 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 898 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
lumë votashLartë (7)
ciklonLartë (9)
thatësirëE mesme (4)
përmbytjeE mesme (4)
VullkanE mesme (6)
TërmetLartë (6,1)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
27.4.185:15 m.d.3,67,1 km10 000 m1km NW of Baillif, Guadeloupeusgs.gov
9.1.181:50 m.d.4,126,1 km123 740 m14km SE of Capesterre-Belle-Eau, Guadeloupeusgs.gov
31.1.168:42 p.d.4,88,3 km115 270 m5km WNW of Capesterre-Belle-Eau, Guadeloupeusgs.gov
22.12.157:21 m.d.4,420,6 km144 170 m5km ESE of Pointe-Noire, Guadeloupeusgs.gov
19.12.1411:49 p.d.5,622 km118 070 m4km SSW of Pointe-Noire, Guadeloupeusgs.gov
2.1.147:34 m.d.4,218,8 km165 550 m11km WSW of Vieux-Habitants, Guadeloupeusgs.gov
16.10.1212:03 m.d.4,222,8 km177 800 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
14.4.087:27 p.d.3,826,3 km19 500 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
20.7.072:41 p.d.3,224,3 km32 000 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov
13.11.063:49 m.d.3,223,7 km12 200 mGuadeloupe region, Leeward Islandsusgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 97120

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 97120
 Saint-Claude: 83,3%
 Baie-Mahault: 12,5%
 Petit-Bourg: 4,2%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.