110010 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 110012

Kodi Postar 110011 - Delhi, National Capital Territory of Delhi

Qyteti primarDelhi
Zona e Kodi Postar 1100114,635 km²
Popullsia15530
Popullsia mashkullore8590 (55,3%)
Popullsia femra6940 (44,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -58,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -32,7%
Mosha mesatare28,1 vjet
Mosha mesatare për meshkuj28,1 vjet
Mosha mesatare për femra28,2 vjet
Prefikset Telefon11
Qytetet përkatëseNew Delhi
LagjetDiplomatic Enclave, Chanakyapuri, N.D. Charge 5, Rajpath Area, Central Secretariat, Safdarjung Lane Area, Tughlak Road Area, South Avenue Area, President's Estate, Teen Murti Marg Area, Thyagraj Marg Area, Teen Murti Marg Area
Ora lokalee enjte 6:54 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.60359639763317° / 77.20916545712396°
Kodet Postare të lidhura110001110010110012110013110014110015

Harta e Kodi Postar 110011

Harta interaktive

Kodi Postar 110011 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia37648293412307315530
Dendësia e popullsisë8123 / km²6330 / km²4978 / km²3350 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

110011 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 32,7% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 110011-58,7%-47,1%-32,7%
New Delhi+102,8%+48,5%+25,2%
Delhi+133%+61,6%+30,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110011 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 28,1 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 11001128,1 vjet28,2 vjet28,1 vjet
New Delhi26,6 vjet26,9 vjet26,4 vjet
Delhi26,2 vjet26,5 vjet25,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110011 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5501441943
5-96045281132
10-147256241349
15-198746781552
20-2410527691821
25-298606801540
30-346735451219
35-396385681206
40-446425801222
45-496545101164
50-54550396946
55-59428231660
60-64176125302
65-697580155
70-745471126
75-79344984
80-84243761
85 Plus272956
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110011 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 3350 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 110011155304,635 km²3350 / km²
New Delhi6,2 milionë440,3 km²14146 / km²
Delhi18,5 milionë1 504 km²12286 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 110011
 N.D. Charge 5: 11,8%
 Rajpath Area, Central Secretariat: 5,1%
 Diplomatic Enclave, Chanakyapuri: 5,1%
 South Avenue Area, President's Estate: 4,5%
 Safdarjung Lane Area, Tughlak Road Area: 4,5%
 Tjetër: 69,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25,3%
 Komuniteti & Qeveria: 11,6%
 Hotele & Udhëtime: 8,6%
 Shёrbimet profesionale: 7,6%
 industri: 6,8%
 Restorantet: 6,4%
 Arsim: 5,4%
 Tjetër: 28,3%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Administrimi publik254.21,6
Ambasadat dhe konsullatat93.50,6
Ushtarak54.20,3
Galeritë e artit64.30,4
Muzeumet74.50,5
Hotele dhe motele54.40,3
Strehim Tjera144.30,9
Shёndeti dhe mjekёsia 134.10,8

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 110011

 mesatar: 50%
 i lirë: 41,7%
 i shtrenjtë: 8,3%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110011

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 11001143 205 t2,78 t9 322 t/km²
New Delhi17 316 936 t2,78 t39 330 t/km²
Delhi50 957 553 t2,76 t33 882 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110011

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)43 205 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)9 322 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.482,1 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,643,3 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,639,4 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,560,7 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,758,7 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,483,3 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,164,8 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,153,1 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,159,3 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,313,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 110011

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 110011
 New Delhi: 91,1%
 Delhi: 7,8%
 Tjetër: 1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.