110020 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 110022

Kodi Postar 110021 - Delhi, National Capital Territory of Delhi

Qyteti primarDelhi
Zona e Kodi Postar 11002114,2 km²
Popullsia61381
Popullsia mashkullore33762 (55%)
Popullsia femra27619 (45%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +15,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +9%
Mosha mesatare27,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj27,2 vjet
Mosha mesatare për femra27,6 vjet
Prefikset Telefon11
Qytetet përkatëseNew Delhi
LagjetChanakyapuri, New Delhi, R K Puram, Satya Niketan, South Moti Bagh
Ora lokalee martë 3:15 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.59703938116145° / 77.17957116923586°
Kodet Postare të lidhura110020110022110023110024110025110026

Harta e Kodi Postar 110021

Harta interaktive

Kodi Postar 110021 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia53096554025630261381
Dendësia e popullsisë3727 / km²3889 / km²3952 / km²4309 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

110021 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 110021+15,6%+10,8%+9%
New Delhi+102,8%+48,5%+25,2%
Delhi+133%+61,6%+30,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110021 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 27,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 11002127,4 vjet27,6 vjet27,2 vjet
New Delhi26,6 vjet26,9 vjet26,4 vjet
Delhi26,2 vjet26,5 vjet25,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110021 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5247220874559
5-9275222725024
10-14305124855536
15-19332225375860
20-24376829476716
25-29345228746326
30-34293724305367
35-39267322614934
40-44235919824341
45-49210416633767
50-54166012772938
55-5912398912131
60-648367331569
65-69453428881
70-74305322628
75-79172189362
80-84107134241
85 Plus101107208
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110021 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 4309 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1100216138114,2 km²4309 / km²
New Delhi6,2 milionë440,3 km²14146 / km²
Delhi18,5 milionë1 504 km²12286 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110021 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1000 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 110021
 Chanakyapuri: 14,7%
 New Delhi: 9,1%
 Satya Niketan, South Moti Bagh: 8,7%
 Tjetër: 67,5%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 110021

110021 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,4%
 Restorantet: 13,7%
 Shёrbimet profesionale: 10,6%
 Hotele & Udhëtime: 7,9%
 Ushqim: 7,2%
 Arsim: 5,9%
 Mjekësi: 5%
 Tjetër: 28,2%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 184.10,3
Salons Bukuri224.00,4
Administrimi publik513.90,8
Ambasadat dhe konsullatat863.41,4
Arsimi i mesëm454.10,7
Edukimi e tё tjera 254.00,4
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)364.10,6
Banka223.80,4
Kompani huadhënie303.90,5
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 364.00,6
Pasuri të paluajtshme404.20,7
Agjensi udhëtimi474.00,8
Strehim Tjera544.30,9
Aktivitetete tё tjera transporti 203.20,3
Organizatat e tjera tё anёtarёsisё184.10,3
Shёndeti dhe mjekёsia 673.91,1
Spitale194.20,3
Manaxhimi i korporatёs 294.70,5
Shёrbimet e biznesit 184.40,3
Kafenetë384.10,6
Bizhuteri dhe Orë393.60,6
Dyqane rrobash 554.30,9
Dyqanet elektronike 224.30,4
Farmacitë dhe dyqane të drogës244.20,4
Pazar, tjetër263.90,4
Parqet Publike204.10,3

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 110021

 i lirë: 39,5%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 18,5%
 Shumë të Shtrenjta: 8,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110021

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 110021170 767 t2,78 t11 988 t/km²
New Delhi17 316 936 t2,78 t39 330 t/km²
Delhi50 957 553 t2,76 t33 882 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110021

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)170 767 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)11 988 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.483,3 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,641,4 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,636,7 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,560,1 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,757,2 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,481 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,162,2 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,150,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,156,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,314,1 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 110021

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.