110030 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 110032

Kodi Postar 110031 - Delhi, National Capital Territory of Delhi

Qyteti primarDelhi
Zona e Kodi Postar 1100316,3 km²
Popullsia256489
Popullsia mashkullore135471 (52,8%)
Popullsia femra121018 (47,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +103,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +24%
Mosha mesatare26,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj26,3 vjet
Mosha mesatare për femra27 vjet
Prefikset Telefon11
LagjetGandhi Nagar, Gandhi Nagar, Shahdara, Kailash Nagar, Seelampur, Shastri Nagar, Geeta Colony
Ora lokalee martë 3:22 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.656463060499853° / 77.26902037401767°
Kodet Postare të lidhura110030110032110033110034110035110036

Harta e Kodi Postar 110031

Harta interaktive

Kodi Postar 110031 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia126154170380206858256489
Dendësia e popullsisë20090 / km²27133 / km²32942 / km²40846 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

110031 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 24% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 110031+103,3%+50,5%+24%
Delhi+95,9%+47,4%+27,8%
Delhi (administrative region)+133%+61,6%+30,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110031 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 11003126,6 vjet27 vjet26,3 vjet
Delhi26 vjet26,4 vjet25,7 vjet
Delhi (administrative region)26,2 vjet26,5 vjet25,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110031 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 510951979620748
5-9123251056322888
10-14131161123224348
15-19136331127724911
20-24140891254026629
25-29134271250325930
30-34116791063022310
35-3910545965920205
40-448901785016751
45-497434659914034
50-545844503710882
55-59420839088116
60-64371037907500
65-69227022604530
70-74160816273236
75-798828461728
80-844895241014
85 Plus362376739
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110031 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 40846 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1100312564896,3 km²40846 / km²
Delhi7,6 milionë293,6 km²25941 / km²
Delhi (administrative region)18,5 milionë1 504 km²12286 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110031 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1770 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 110031

110031 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 61%
 Shёrbimet profesionale: 7,8%
 industri: 5,8%
 Tjetër: 25,4%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Shёndeti dhe mjekёsia 893.80,3
Manaxhimi i korporatёs 683.80,3
Dyqane rrobash 874.20,3

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 110031

 i lirë: 33,3%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 26,7%
 Shumë të Shtrenjta: 6,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110031

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 110031713 577 t2,78 t113 638 t/km²
Delhi21 006 498 t2,76 t71 544 t/km²
Delhi (administrative region)50 957 553 t2,76 t33 882 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110031

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)713 577 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)113 638 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.475,8 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,645,7 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,644,9 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,558,6 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,759,4 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,491,5 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,169,1 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,157,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,162,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,310,8 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 110031

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 110031
 Delhi: 72,9%
 New Delhi: 26,3%
 Tjetër: 0,8%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.