110041 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 110043

Kodi Postar 110042 - Delhi, National Capital Territory of Delhi

Qyteti primarDelhi
Zona e Kodi Postar 11004231,1 km²
Popullsia410200
Popullsia mashkullore220176 (53,7%)
Popullsia femra190024 (46,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +142,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +29,9%
Mosha mesatare25,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,3 vjet
Mosha mesatare për femra26,1 vjet
Prefikset Telefon11
LagjetBadli, Rohini, Block AG, Sanjay Gandhi Transport Nagar, Block BG, Sanjay Gandhi Transport Nagar, Block CW, Sahibabad Dairy, Rohini, Sanjay Gandhi Transport Nagar, Swaroop Nagar, Bhalswa
Ora lokalee martë 3:02 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.75163316240448° / 77.13656525636411°
Kodet Postare të lidhura110040110041110043110044110045110046

Harta e Kodi Postar 110042

Harta interaktive

Kodi Postar 110042 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia169183261233315793410200
Dendësia e popullsisë5434 / km²8391 / km²10144 / km²13177 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

110042 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 29,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 110042+142,5%+57%+29,9%
Delhi+95,9%+47,4%+27,8%
Delhi (administrative region)+133%+61,6%+30,3%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110042 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 11004225,7 vjet26,1 vjet25,3 vjet
Delhi26 vjet26,4 vjet25,7 vjet
Delhi (administrative region)26,2 vjet26,5 vjet25,9 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110042 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5182781594134219
5-9209291771138640
10-14227761896141738
15-19234871842041908
20-24232151975842973
25-29209091873539645
30-34178211612233944
35-39166841498031665
40-44143281236526693
45-49120721008822161
50-549187748916677
55-596455577312229
60-645995582111817
65-69339031796569
70-74229521904485
75-79115111482300
80-846717601432
85 Plus5325821115
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 110042 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 13177 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 11004241020031,1 km²13177 / km²
Delhi7,6 milionë293,6 km²25941 / km²
Delhi (administrative region)18,5 milionë1 504 km²12286 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 110042 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 110042

110042 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 34,8%
 industri: 12%
 Shёrbimet profesionale: 10,2%
 Automobilistik: 8,3%
 Ushqim: 6,2%
 Tjetër: 28,4%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Kamionë dhe rimorkio me qira934.00,2
Riparimi i makinave 624.60,2
Salons Bukuri503.30,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 483.50,1
Kompanitë që i lëvizin1003.60,2
Kontraktues të përgjithshëm364.10,1
Traktorë dhe pajisje fermash634.20,2
Transport mallrash / transport tregtar843.80,2
Transporti logjistikës903.90,2
Pazar, tjetër853.70,2

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 110042

 i lirë: 50%
 mesatar: 33,3%
 i shtrenjtë: 16,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110042

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 1100421 141 215 t2,78 t36 660 t/km²
Delhi21 006 498 t2,76 t71 544 t/km²
Delhi (administrative region)50 957 553 t2,76 t33 882 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 110042

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)1 141 215 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)36 660 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.467,4 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,630 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,633,7 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,542,9 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,742,7 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,493,5 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,155 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,144,2 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,148 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,36 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 110042

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 110042
 Delhi: 86,2%
 New Delhi: 13,1%
 Tjetër: 0,7%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.