Kodi Postar tjetër · 121002

Kodi Postar 121001 - Farīdābād, State of Haryāna

Qyteti primarFarīdābād
Zona e Kodi Postar 12100122,2 km²
Popullsia432541
Popullsia mashkullore231042 (53,4%)
Popullsia femra201499 (46,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +158%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +36%
Mosha mesatare24,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24 vjet
Mosha mesatare për femra24,9 vjet
LagjetNehru Ground, New Industrial Town, Nehru Ground, New Industrial Township 1, New Industrial Town, New Industrial Town, New Industrial Township 1, New Industrial Town
Ora lokalee premte 11:38 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.400058337223825° / 77.29553162368998°
Kodet Postare të lidhura121002121003121004121005121006121007

Harta e Kodi Postar 121001

Harta interaktive

Kodi Postar 121001 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia167644232208317965432541
Dendësia e popullsisë7558 / km²10469 / km²14335 / km²19501 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

121001 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 36% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 121001+158%+86,3%+36%
Farīdābād+215,2%+94,2%+42,4%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 121001 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12100124,4 vjet24,9 vjet24 vjet
Farīdābād24,6 vjet25 vjet24,2 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 121001 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5225861917841764
5-9245432044444988
10-14254432096846411
15-19247561973044487
20-24229702083543805
25-29208211984440665
30-34179801708935069
35-39169691559532565
40-44140221202426046
45-4911584988821473
50-548836729616133
55-596378572412103
60-645712514010852
65-69347430416515
70-74232920934423
75-79115610902246
80-847767581534
85 Plus7087621470
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 121001 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 19501 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12100143254122,2 km²19501 / km²
Farīdābād1,3 milionë103,9 km²12678 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 121001 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 121001

121001 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 34%
 Shёrbimet profesionale: 13,4%
 industri: 11,8%
 Ushqim: 5,8%
 Automobilistik: 5,1%
 Tjetër: 29,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Pjesë këmbimi27736,3 vjet3.90,6
Riparimi i makinave 47932,6 vjet4.01,1
Salons Bukuri2024.40,5
Pasuri të paluajtshme3294.00,8
Prodhim mineralesh dhe metalesh1884.40,4
Shitje me shumicё pёr makineri67734,2 vjet4.31,6
Shitje me shumicё pёr metale1624.50,4
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi41241,7 vjet4.21,0
Shitёs me shumicё1354.00,3
Traktorë dhe pajisje fermash22528,3 vjet4.30,5
Riparo tё tjera1883.80,4
Shёndeti dhe mjekёsia 4674.11,1
Spitale1503.80,3
Manaxhimi i korporatёs 44131,9 vjet4.11,0
Bizhuteri dhe Orë1344.10,3
Dyqane mobilje1564.30,4
Dyqanet e telefonisë celulare1493.40,3
Dyqanet elektronike 51237,6 vjet3.91,2
Farmacitë dhe dyqane të drogës2594.20,6
Pajisjet shtëpiake dhe mallra30338,2 vjet4.10,7
Pazar, tjetër2013.80,5
prodhime hekuri76937,3 vjet4.21,8

Shpërndarja e biznesit sipas çmimit për Kodi Postar 121001

 mesatar: 48,1%
 i lirë: 28,8%
 i shtrenjtë: 19,2%
 Shumë të Shtrenjta: 3,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 121001

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 1210011 203 370 t2,78 t54 254 t/km²
Farīdābād3 666 410 t2,78 t35 271 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 121001

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)1 203 370 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)54 254 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,664,4 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,655,2 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,584,7 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,781,2 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,473,2 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,181,6 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,169,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,177,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,337,4 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,729 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 121001

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.