122004 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 122006

Kodi Postar 122005 - Delhi, National Capital Territory of Delhi

Qyteti primarDelhi
Zona e Kodi Postar 1220053,03 km²
Popullsia15746
Popullsia mashkullore8515 (54,1%)
Popullsia femra7231 (45,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +4 836,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +210,8%
Mosha mesatare26,3 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,8 vjet
Mosha mesatare për femra26,8 vjet
Prefikset Telefon11124
Qytetet përkatëseGurgaon
LagjetBaliawas, Islampur Village, Sector 38, Medicity, Islampur Colony, Sector 38, Sector 33, Sector 62, Sector 65
Ora lokalee enjte 11:13 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.434118526137357° / 77.03359685568766°
Kodet Postare të lidhura122000122001122002122003122004122006

Harta e Kodi Postar 122005

Harta interaktive

Kodi Postar 122005 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia3192409506715746
Dendësia e popullsisë105,3 / km²795,0 / km²1672 / km²5196 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

122005 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 210,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 122005+4 836,1%+553,6%+210,8%
Gurugram+1 051%+278,6%+109%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122005 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,3 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12200526,3 vjet26,8 vjet25,8 vjet
Gurugram26,3 vjet26,8 vjet25,9 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122005 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 58106761486
5-98246651490
10-148126481460
15-198056191425
20-248747221597
25-298707811652
30-347886911479
35-396925881281
40-44532431963
45-49399332731
50-54298266564
55-59221221442
60-64215225441
65-69145137283
70-74103101205
75-795654110
80-84394180
85 Plus313466
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122005 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 5196 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 122005157463,03 km²5196 / km²
Gurugram1,1 milionë200,5 km²5299 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122005 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1975 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 122005
 Islampur Village, Sector 38: 15,4%
 Medicity, Islampur Colony, Sector 38: 12,6%
 Sector 33: 11,2%
 Baliawas: 6,3%
 Tjetër: 54,5%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 122005
 Prefiksi Telefon 124: 76%
 Prefiksi Telefon 11: 4,2%
 Tjetër: 19,8%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 23,5%
 Shërbime Shtëpie: 10,4%
 Shёrbimet profesionale: 9%
 industri: 8,9%
 Hotele & Udhëtime: 8,8%
 Ushqim: 6,3%
 Restorantet: 5,9%
 Automobilistik: 5,2%
 Sporte & Aktivitete: 5%
 Tjetër: 17%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Kontraktues të përgjithshëm73.80,4
Pasuri të paluajtshme94.00,6
Strehim Tjera93.80,6
Shitje me shumicё pёr pajisje ndёrtimi74.50,4
Manaxhimi i korporatёs 73.80,4
Dyqane rrobash 75.00,4

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122005

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 12200543 806 t2,78 t14 456 t/km²
Gurugram2 955 898 t2,78 t14 743 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122005

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)43 806 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)14 456 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,646,7 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,632,7 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,573,7 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,764,8 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,458 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,158,3 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,147,2 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,156 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,335,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,713,6 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 122005

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 122005
 Gurgaon: 92,4%
 New Delhi: 4,8%
 Tjetër: 2,9%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.