122100 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 122102

Kodi Postar 122101 - Gurgaon, State of Haryāna

Qyteti primarGurgaon
Zona e Kodi Postar 12210162,7 km²
Popullsia39864
Popullsia mashkullore21650 (54,3%)
Popullsia femra18214 (45,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +193,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +115,2%
Mosha mesatare25,7 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,2 vjet
Mosha mesatare për femra26,3 vjet
Prefikset Telefon124
LagjetBadshahpur, Badshahpur, Sector 38, Badshahpur, Sector 66, Badshahpur, Sector 68, Bhondsi, Sector 68, Sector 69
Ora lokalee enjte 7:29 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.352900329660528° / 77.01442693887338°
Kodet Postare të lidhura122100122102122103122104122105122106

Harta e Kodi Postar 122101

Harta interaktive

Kodi Postar 122101 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia13587195131852239864
Dendësia e popullsisë216,8 / km²311,3 / km²295,5 / km²636,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

122101 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 115,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 122101+193,4%+104,3%+115,2%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122101 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,7 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12210125,7 vjet26,3 vjet25,2 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122101 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5214717843931
5-9218317573940
10-14213916973837
15-19207015823653
20-24220118024004
25-29216119154076
30-34194516913636
35-39171414443158
40-44132410612385
45-499938171811
50-547426521394
55-595485451094
60-645435591103
65-69366341707
70-74260251511
75-79140132273
80-8497101198
85 Plus7884163
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122101 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 636,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1221013986462,7 km²636,0 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122101 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 122101
 Badshahpur, Sector 66: 21,7%
 Badshahpur, Sector 38: 15%
 Badshahpur, Sector 68: 14,7%
 Sector 68: 6,1%
 Tjetër: 42,5%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 122101
 Prefiksi Telefon 124: 70,1%
 Prefiksi Telefon 180: 11,3%
 Prefiksi Telefon 11: 4,1%
 Tjetër: 14,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 122101

122101 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,2%
 Shërbime Shtëpie: 9,8%
 Shёrbimet profesionale: 9,3%
 Ushqim: 7,2%
 industri: 6,4%
 Tjetër: 36,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122101

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 122101105 308 t2,64 t1 680 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122101

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)105 308 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,64 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 680 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.3.194:41 m.d.497,2 km10 000 m11km W of Govindgarh, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,654,4 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,638,8 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,582,4 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,772,6 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,449,6 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,163,1 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,152,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,161,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,344,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 122101

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.