122103 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 122105

Kodi Postar 122104 - State of Haryāna

Zona e Kodi Postar 122104211,6 km²
Popullsia80371
Popullsia mashkullore42024 (52,3%)
Popullsia femra38347 (47,7%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +537,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +42%
Mosha mesatare16,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj16,7 vjet
Mosha mesatare për femra17,2 vjet
Prefikset Telefon124125012511252Më shumë
LagjetGarh Andar
Ora lokalee mërkurë 6:41 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon27.750567280025518° / 76.96701656575509°
Kodet Postare të lidhura122100122101122102122103122105122106

Harta e Kodi Postar 122104

Harta interaktive

Kodi Postar 122104 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia12616501975659280371
Dendësia e popullsisë59,6 / km²237,3 / km²267,5 / km²379,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

122104 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 42% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 122104+537,1%+60,1%+42%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122104 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 16,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12210416,9 vjet17,2 vjet16,7 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122104 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56564600612571
5-96632592812560
10-146245541911664
15-19466640488714
20-24367133337005
25-29275625145271
30-34214821554303
35-39201619713987
40-44175015803331
45-49134012342574
50-5410499101960
55-597278201547
60-649399541893
65-696005881189
70-74441396837
75-79205208413
80-84159159319
85 Plus118124242
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122104 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 379,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12210480371211,6 km²379,9 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122104 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1740 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 122104
 Garh Andar: 46,2%
 Ward No. 1: 15,4%
 Housing Board Colony: 15,4%
 Panwala Khusropur, Sector 106: 7,7%
 Shiv Colony: 7,7%
 Subhash Colony: 7,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 122104
 Prefiksi Telefon 1268: 30%
 Prefiksi Telefon 8683: 15%
 Prefiksi Telefon 80: 10%
 Prefiksi Telefon 180: 10%
 Prefiksi Telefon 11: 10%
 Prefiksi Telefon 124: 5%
 Prefiksi Telefon 8396: 5%
 Prefiksi Telefon 8222: 5%
 Prefiksi Telefon 8684: 5%
 Prefiksi Telefon 8570: 5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25,3%
 Ushqim: 10,8%
 Besimi: 10,5%
 Arsim: 8,8%
 Automobilistik: 6,8%
 Shёrbimet profesionale: 6,5%
 Restorantet: 5,3%
 Tjetër: 26,1%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122104

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 122104157 185 t1,96 t743 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122104

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)157 185 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,96 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)743 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.3.194:41 m.d.431 km10 000 m11km W of Govindgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,675 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,438,1 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,984,7 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,789,6 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
17.10.0710:54 m.d.4,764 km10 000 mRajasthan-Uttar Pradesh border region, Indiausgs.gov
28.11.069:41 m.d.446,6 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
27.4.018:06 m.d.3,793,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
30.3.983:55 m.d.3,987,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 122104
 Fīrozpur Jhirka: 80,3%
 Gurgaon: 9,2%
 Ferozepore: 3,9%
 Tjetër: 6,6%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.