122106 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 122107 - State of Haryāna

Zona e Kodi Postar 122107240,6 km²
Popullsia179707
Popullsia mashkullore94671 (52,7%)
Popullsia femra85036 (47,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +288,9%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +54,2%
Mosha mesatare16,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj16,5 vjet
Mosha mesatare për femra17,1 vjet
Prefikset Telefon124125012511252Më shumë
LagjetHamid Colony
Ora lokalee shtunë 2:52 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.04823895895616° / 77.02766980843808°
Kodet Postare të lidhura122101122102122103122104122105122106

Harta e Kodi Postar 122107

Harta interaktive

Kodi Postar 122107 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia4620987892116532179707
Dendësia e popullsisë192,1 / km²365,3 / km²484,4 / km²746,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

122107 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 54,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 122107+288,9%+104,5%+54,2%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122107 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 16,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12210716,8 vjet17,1 vjet16,5 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122107 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5149231345928382
5-9150561325828315
10-14141381207426212
15-1910506897419481
20-248239736715606
25-296165553411699
30-34479047339524
35-39449943338833
40-44391134677378
45-49298527025688
50-54233319904324
55-59161518023417
60-64211121124224
65-69134712922640
70-749828641846
75-79455454910
80-84353349702
85 Plus262271534
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122107 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 746,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 122107179707240,6 km²746,9 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122107 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 900 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 122107
 Hamid Colony: 73,3%
 Ward Number 1, Hamid Colony: 13,3%
 Civil Lines: 6,7%
 Manesar: 6,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 122107
 Prefiksi Telefon 1267: 47,2%
 Prefiksi Telefon 80: 16,7%
 Prefiksi Telefon 180: 8,3%
 Prefiksi Telefon 11: 5,6%
 Prefiksi Telefon 816: 2,8%
 Prefiksi Telefon 8398: 2,8%
 Prefiksi Telefon 8814: 2,8%
 Prefiksi Telefon 8685: 2,8%
 Prefiksi Telefon 1731: 2,8%
 Prefiksi Telefon 8396: 2,8%
 Prefiksi Telefon 8683: 2,8%
 Prefiksi Telefon 22: 2,8%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24%
 Arsim: 11%
 Besimi: 10,7%
 Ushqim: 9,7%
 Restorantet: 8,1%
 Tjetër: 36,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
tempuj hindu104.50,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122107

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 122107355 484 t1,98 t1 477 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122107

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)355 484 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,98 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 477 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (10)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.3.194:41 m.d.464,4 km10 000 m11km W of Govindgarh, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,687,4 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,670,3 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,685,9 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,432,5 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,191,4 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,182,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,192,1 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,376,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,756,2 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 122107

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 122107
 Nūh: 90,4%
 Gurgaon: 5,5%
 Tjetër: 4,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.