122502 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 122504

Kodi Postar 122503 - Gurgaon, State of Haryāna

Qyteti primarGurgaon
Zona e Kodi Postar 12250373 km²
Popullsia86253
Popullsia mashkullore45163 (52,4%)
Popullsia femra41090 (47,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +963%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +126,3%
Mosha mesatare26,3 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,8 vjet
Mosha mesatare për femra26,8 vjet
Prefikset Telefon124
LagjetChhota Bazar, Prem Nagar Dhani, Sector 1
Ora lokalee enjte 7:27 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.320173306479756° / 76.78719789893191°
Kodet Postare të lidhura122229122502122504122505122506122508

Harta e Kodi Postar 122503

Harta interaktive

Kodi Postar 122503 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia8114208603811186253
Dendësia e popullsisë111,2 / km²285,8 / km²522,1 / km²1181 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

122503 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 126,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 122503+963%+313,5%+126,3%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122503 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26,3 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12250326,3 vjet26,8 vjet25,8 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122503 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5429438388133
5-9437337808153
10-14430936837992
15-19427535187793
20-24463741038741
25-29461144369048
30-34417339238097
35-39367033407010
40-44282224475270
45-49211818854003
50-54157915093089
55-59117112562427
60-64114412812425
65-697727801553
70-745475771125
75-79298305604
80-84205233438
85 Plus166195362
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 122503 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 1181 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1225038625373 km²1181 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 122503 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1760 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 122503
 Chhota Bazar: 34,8%
 Prem Nagar Dhani: 21,7%
 Sector 1: 17,4%
 Ward Number 1: 8,7%
 Model Town, Sector 11: 4,3%
 VPO: 4,3%
 Patel Nagar: 4,3%
 Sector 10A: 4,3%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 122503
 Prefiksi Telefon 124: 41,8%
 Prefiksi Telefon 80: 16,4%
 Prefiksi Telefon 8813: 7,3%
 Prefiksi Telefon 8398: 5,5%
 Prefiksi Telefon 8685: 5,5%
 Prefiksi Telefon 180: 3,6%
 Prefiksi Telefon 8396: 3,6%
 Tjetër: 16,4%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,7%
 Arsim: 9,1%
 Shёrbimet profesionale: 6,9%
 Ushqim: 6,8%
 industri: 6,4%
 Besimi: 5,9%
 Tjetër: 34,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122503

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 122503239 964 t2,78 t3 287 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 122503

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)239 964 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,78 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)3 287 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
16.3.194:41 m.d.492,8 km10 000 m11km W of Govindgarh, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,655,6 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,637 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,682,2 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,586,8 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,772,5 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,436,3 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,153,9 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,999,3 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,146,3 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 122503

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 122503
 Pataudi: 64,7%
 Gurgaon: 16%
 Jamālpur: 9,1%
 Mirzāpur: 8%
 Tjetër: 2,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.