Kodi Postar tjetër · 123003

Kodi Postar 123001 - Nārnaul, State of Haryāna

Qyteti primarNārnaul
Zona e Kodi Postar 123001430,4 km²
Popullsia309897
Popullsia mashkullore163830 (52,9%)
Popullsia femra146066 (47,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +88,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +13,6%
Mosha mesatare25,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,3 vjet
Mosha mesatare për femra26,9 vjet
Prefikset Telefon1282
LagjetAdarsh Nagar, Chanduwara, Employee Colony, Huda Sector, Jamalpur Mohalla, Keshav Nagar, Kailash Nagar, Keshav Nagar, Mohalla Dakotan, Nai Sarai, Nalapur, Nasibpur, Shivaji Nagar
Ora lokalee enjte 7:06 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.03899218766646° / 76.06555508581444°
Kodet Postare të lidhura123003123021123023123024123027123028

Harta e Kodi Postar 123001

Harta interaktive

Kodi Postar 123001 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia164696221932272887309897
Dendësia e popullsisë382,6 / km²515,6 / km²634,0 / km²720,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

123001 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 13,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 123001+88,2%+39,6%+13,6%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 123001 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12300125,5 vjet26,9 vjet24,3 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 123001 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5147621146726230
5-9160111255128562
10-14183911485133242
15-19187391509933839
20-24164251442530850
25-29136671235726025
30-34112861115822444
35-39107631035221116
40-449273894618220
45-497926736715294
50-546400597512376
55-59495348279781
60-645504615811663
65-69359135957187
70-74273228505583
75-79145116023053
80-84107913572437
85 Plus87811262005
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 123001 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 720,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 123001309897430,4 km²720,0 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 123001 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 1700 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 123001
 Chanduwara: 7%
 Nalapur: 6,5%
 Nasibpur: 6,3%
 Shivaji Nagar: 6,1%
 Kailash Nagar: 5,7%
 Keshav Nagar: 5,3%
 Tjetër: 63%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 123001
 Prefiksi Telefon 1282: 59,5%
 Prefiksi Telefon 80: 9,5%
 Prefiksi Telefon 180: 7,3%
 Prefiksi Telefon 8814: 5%
 Tjetër: 18,6%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 123001

123001 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 25,7%
 Arsim: 8,1%
 industri: 7,9%
 Hotele & Udhëtime: 7,6%
 Ushqim: 6,9%
 Besimi: 6,5%
 Restorantet: 5,3%
 Automobilistik: 5%
 Tjetër: 27%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Salons Bukuri74.00,0
Banka133.70,0
Kompani huadhënie193.70,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 113.90,0
Internet Kafetë84.40,0
Agjensi udhëtimi114.10,0
Strehim Tjera123.90,0
Shёndeti dhe mjekёsia 154.50,0
Spitale203.70,1
tempuj hindu114.50,0
Dyqane rrobash 163.80,1
Dyqanet elektronike 154.40,0
Supermarket113.70,0

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 123001

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 123001568 213 t1,83 t1 320 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 123001

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)568 213 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,83 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 320 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.184:07 p.d.4,699,8 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,631,3 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,462,7 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,194,9 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
3.9.1510:57 p.d.492,6 km14 200 m7km WNW of Ringas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,943,3 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,197,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
10.8.034:17 p.d.4,596,7 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
2.5.027:29 p.d.4,145,6 km33 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
27.4.018:06 m.d.3,797,4 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 123001

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.