123027 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 123034

Kodi Postar 123031 - Mahendragarh, State of Haryāna

Qyteti primarMahendragarh
Zona e Kodi Postar 12303117 km²
Popullsia6877
Popullsia mashkullore3620 (52,6%)
Popullsia femra3257 (47,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +9,4%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +1,8%
Mosha mesatare25,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,3 vjet
Mosha mesatare për femra26,9 vjet
Ora lokalee shtunë 8:24 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.35143836729504° / 76.17091869196675°
Kodet Postare të lidhura123021123023123024123027123034123035

Harta e Kodi Postar 123031

Harta interaktive

Kodi Postar 123031 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia6286663167556877
Dendësia e popullsisë369,4 / km²389,7 / km²397,0 / km²404,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

123031 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 1,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 123031+9,4%+3,7%+1,8%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 123031 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12303125,5 vjet26,9 vjet24,3 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 123031 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5325255580
5-9352278631
10-14405330736
15-19414336750
20-24363322685
25-29303276579
30-34250249500
35-39239231470
40-44205200406
45-49176164340
50-54141133275
55-59110108218
60-64122138261
65-698080161
70-746164125
75-79323669
80-84243055
85 Plus202545
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 123031 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 404,2 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 123031687717 km²404,2 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 123031 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 123031

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 12303112 543 t1,82 t737,2 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 123031

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)12 543 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,82 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)737,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,683,5 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,670,9 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,662,8 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,791,2 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,465 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,160,7 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,977,8 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,165,4 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,169 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,789,7 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 123031

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.