123034 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 123035 - Rewāri, State of Haryāna

Qyteti primarRewāri
Zona e Kodi Postar 12303591,4 km²
Popullsia23933
Popullsia mashkullore12632 (52,8%)
Popullsia femra11301 (47,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +63,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +39%
Mosha mesatare25,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,8 vjet
Mosha mesatare për femra26,9 vjet
Prefikset Telefon1274
Ora lokalee shtunë 10:28 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.366329604207152° / 76.62936914172843°
Kodet Postare të lidhura123024123027123028123029123031123034

Harta e Kodi Postar 123035

Harta interaktive

Kodi Postar 123035 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia14630174801721323933
Dendësia e popullsisë160,0 / km²191,2 / km²188,2 / km²261,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

123035 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 39% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 123035+63,6%+36,9%+39%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 123035 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12303525,8 vjet26,9 vjet24,8 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 123035 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 511909382128
5-912349742208
10-14135610682425
15-19134711062453
20-24125111752426
25-29111710372154
30-349348981833
35-398698091679
40-447356911426
45-496225761199
50-54496459955
55-59380375756
60-64429465894
65-69252251504
70-74177198375
75-79102113216
80-848096176
85 Plus6173135
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 123035 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 261,7 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1230352393391,4 km²261,7 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 123035 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 123035
 MDR127: 25%
 MDR124: 25%
 Friends Colony: 25%
 Harijan Chopal: 25%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 123035
 Prefiksi Telefon 1281: 50%
 Prefiksi Telefon 8199: 12,5%
 Prefiksi Telefon 8813: 12,5%
 Prefiksi Telefon 8814: 12,5%
 Prefiksi Telefon 1577: 12,5%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 24%
 Arsim: 11,8%
 Besimi: 8,9%
 Shёrbimet profesionale: 8,4%
 Restorantet: 7%
 Ushqim: 6,7%
 Hotele & Udhëtime: 5,3%
 industri: 5,3%
 Tjetër: 22,6%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 123035

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 12303546 983 t1,96 t513,8 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 123035

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)46 983 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,96 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)513,8 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,654,2 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,636,4 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,676,6 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,585,7 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,769 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,441,1 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,144,9 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,994 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,140,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,149,1 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 123035

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.