124107 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 124108 - Jhajjar, State of Haryāna

Qyteti primarJhajjar
Zona e Kodi Postar 124108129 km²
Popullsia26448
Popullsia mashkullore14043 (53,1%)
Popullsia femra12405 (46,9%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +35,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,2%
Mosha mesatare25,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,9 vjet
Mosha mesatare për femra26,9 vjet
Prefikset Telefon1251
Ora lokalee mërkurë 6:40 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.441176608784733° / 76.67238001808694°
Kodet Postare të lidhura124102124103124104124105124106124107

Harta e Kodi Postar 124108

Harta interaktive

Kodi Postar 124108 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia19552250772113226448
Dendësia e popullsisë151,6 / km²194,4 / km²163,8 / km²205,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

124108 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,2% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 124108+35,3%+5,5%+25,2%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124108 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12410825,8 vjet26,9 vjet24,9 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124108 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5128410342318
5-9135610792435
10-14146311642628
15-19151212192732
20-24142512672692
25-29125211352388
30-3410409692010
35-399718971868
40-448367541590
45-496996211321
50-545605141075
55-59425419844
60-64451512964
65-69280283564
70-74208230438
75-79119126245
80-8491102193
85 Plus7278151
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124108 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 205,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12410826448129 km²205,0 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124108 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 124108
 Prefiksi Telefon 8685: 30,8%
 Prefiksi Telefon 8199: 23,1%
 Prefiksi Telefon 1251: 15,4%
 Prefiksi Telefon 8222: 15,4%
 Prefiksi Telefon 80: 7,7%
 Prefiksi Telefon 186: 7,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 26%
 Besimi: 12,4%
 Arsim: 10,8%
 Ushqim: 8,8%
 Restorantet: 8,4%
 Shёrbimet profesionale: 6,1%
 industri: 5,7%
 Mjekësi: 5,6%
 Tjetër: 16,2%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124108

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 12410856 437 t2,13 t437,5 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124108

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)56 437 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,13 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)437,5 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,645 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,627,1 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,685,8 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,576,5 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,760 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,448,8 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,137,5 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,131,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,140,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,359,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 124108

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 124108
 Jhajjar: 80%
 Pataudi: 16,7%
 Gurgaon: 3,3%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.