124107 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 124112

Kodi Postar 124111 - Rohtak, State of Haryāna

Qyteti primarRohtak
Zona e Kodi Postar 12411199,1 km²
Popullsia50571
Popullsia mashkullore27251 (53,9%)
Popullsia femra23320 (46,1%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +90,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +13,1%
Mosha mesatare25,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra26,9 vjet
Prefikset Telefon1262
Ora lokalee mërkurë 6:44 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.956533886500143° / 76.41807544543632°
Kodet Postare të lidhura124104124105124106124107124112124113

Harta e Kodi Postar 124111

Harta interaktive

Kodi Postar 124111 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia26526351244470650571
Dendësia e popullsisë267,7 / km²354,5 / km²451,2 / km²510,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

124111 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 13,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 124111+90,6%+44%+13,1%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124111 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12411125,9 vjet26,9 vjet25,1 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124111 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5236819154283
5-9258520734658
10-14280322195022
15-19302323345358
20-24280923175127
25-29237520634438
30-34196317523715
35-39179816483446
40-44162514383064
45-49138512302616
50-54118210302213
55-598878451733
60-649139341847
65-695565311087
70-74435445881
75-79230228459
80-84181185366
85 Plus133134267
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124111 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 510,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1241115057199,1 km²510,4 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124111 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 124111
 Prefiksi Telefon 8222: 40%
 Prefiksi Telefon 8685: 20%
 Prefiksi Telefon 870: 6,7%
 Prefiksi Telefon 79: 6,7%
 Prefiksi Telefon 8588: 6,7%
 Prefiksi Telefon 80: 6,7%
 Prefiksi Telefon 8398: 6,7%
 Prefiksi Telefon 1257: 6,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 19,8%
 Besimi: 16,3%
 Arsim: 15,6%
 Restorantet: 7,2%
 Ushqim: 6,7%
 industri: 5,7%
 Tjetër: 28,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124111

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 124111111 585 t2,21 t1 126 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124111

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)111 585 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,21 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 126 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.497,1 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,643,8 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,650,9 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,552,1 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,735,3 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,125,8 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,136,3 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,127,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,379,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,776,6 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 124111

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.