124111 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 124113

Kodi Postar 124112 - Rohtak, State of Haryāna

Qyteti primarRohtak
Zona e Kodi Postar 124112180,4 km²
Popullsia75789
Popullsia mashkullore40812 (53,8%)
Popullsia femra34977 (46,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +64,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +18,3%
Mosha mesatare25,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25 vjet
Mosha mesatare për femra26,8 vjet
Prefikset Telefon1262
Ora lokalee mërkurë 6:40 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.998952070657953° / 76.29442832326774°
Kodet Postare të lidhura124105124106124107124108124111124113

Harta e Kodi Postar 124112

Harta interaktive

Kodi Postar 124112 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia45981592596406275789
Dendësia e popullsisë254,8 / km²328,4 / km²355,0 / km²420,0 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

124112 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 18,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 124112+64,8%+27,9%+18,3%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124112 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12411225,8 vjet26,8 vjet25 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124112 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5355328866440
5-9388631267012
10-14422533607586
15-19454435188063
20-24421434687683
25-29355730796636
30-34293726325569
35-39270124795180
40-44243821614599
45-49206818393908
50-54175015263276
55-59130512522558
60-64136013962756
65-698267941621
70-746446571301
75-79341337678
80-84266272538
85 Plus197197394
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124112 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 420,0 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12411275789180,4 km²420,0 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124112 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 124112
 Prefiksi Telefon 1257: 33,3%
 Prefiksi Telefon 180: 16,7%
 Prefiksi Telefon 8685: 10%
 Prefiksi Telefon 8683: 10%
 Prefiksi Telefon 80: 6,7%
 Prefiksi Telefon 8684: 3,3%
 Prefiksi Telefon 7777: 3,3%
 Prefiksi Telefon 7700: 3,3%
 Prefiksi Telefon 186: 3,3%
 Prefiksi Telefon 8542: 3,3%
 Prefiksi Telefon 8222: 3,3%
 Prefiksi Telefon 8572: 3,3%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 26,5%
 Arsim: 10,2%
 Ushqim: 8,8%
 Restorantet: 7,5%
 industri: 6,4%
 Automobilistik: 6%
 Besimi: 6%
 Shёrbimet profesionale: 5,4%
 Tjetër: 23,2%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124112

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 124112163 698 t2,16 t907,2 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124112

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)163 698 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,16 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)907,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (3,3)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,656,8 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,663,3 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,562,7 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,747,4 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,137,3 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,148,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,140,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,392,4 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,789,3 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
7.5.069:01 p.d.4,326,1 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 124112

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 124112
 Maham: 76,6%
 Rohtak: 21,9%
 Tjetër: 1,6%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.