124111 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 124142

Kodi Postar 124141 - State of Haryāna

Zona e Kodi Postar 12414169,7 km²
Popullsia36785
Popullsia mashkullore19707 (53,6%)
Popullsia femra17077 (46,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +156,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +30,1%
Mosha mesatare25,6 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,7 vjet
Mosha mesatare për femra26,7 vjet
Prefikset Telefon124125012511252Më shumë
LagjetPermanent Township
Ora lokalee mërkurë 6:45 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.468177287436536° / 76.33648762142647°
Kodet Postare të lidhura124107124108124109124111124142124146

Harta e Kodi Postar 124141

Harta interaktive

Kodi Postar 124141 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia14363217392826736785
Dendësia e popullsisë205,9 / km²311,7 / km²405,3 / km²527,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

124141 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 30,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 124141+156,1%+69,2%+30,1%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124141 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,6 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12414125,6 vjet26,7 vjet24,7 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124141 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5180314383242
5-9192415123437
10-14208416433727
15-19215516983853
20-24200517263731
25-29174615433289
30-34144713242772
35-39134612212568
40-44116210312193
45-499688531822
50-547787001479
55-595845701155
60-646387061344
65-69392387779
70-74290311602
75-79164170335
80-84124139264
85 Plus98104203
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124141 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 527,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 1241413678569,7 km²527,4 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124141 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 400 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 124141
 Permanent Township: 70%
 Enabling Township: 20%
 Enabling Township, IGSTPP Plant: 10%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 23,4%
 Shërbime Shtëpie: 11,7%
 Shёrbimet profesionale: 10,6%
 industri: 9,6%
 Sporte & Aktivitete: 9,6%
 Komuniteti & Qeveria: 6,4%
 Arsim: 6,4%
 Restorantet: 5,3%
 Hotele & Udhëtime: 4,3%
 Tjetër: 12,8%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124141

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 12414175 216 t2,04 t1 078 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124141

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)75 216 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,04 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 078 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,662,7 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,650,7 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
7.7.189:13 m.d.3,676,7 km10 000 m7km N of Kot Putli, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,590,3 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,770,9 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,463 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,140,5 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.12.125:00 p.d.3,993,1 km10 000 mRajasthan, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,144,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,148,6 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 124141

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.