124506 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 124508

Kodi Postar 124507 - Bahādurgarh, State of Haryāna

Qyteti primarBahādurgarh
Zona e Kodi Postar 12450717,4 km²
Popullsia126777
Popullsia mashkullore68502 (54%)
Popullsia femra58275 (46%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 -15,5%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 -4%
Mosha mesatare26 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25,1 vjet
Mosha mesatare për femra27 vjet
Prefikset Telefon1276
LagjetBahadurgarh, Bahadurgarh, Basant Vihar, Basant Vihar, Dalbir Nagar, MIE Part-A, MIE Part-B, Model Town
Ora lokalee mërkurë 6:47 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.698289159659584° / 76.93868899339914°
Kodet Postare të lidhura124501124504124505124506124508124513

Harta e Kodi Postar 124507

Harta interaktive

Kodi Postar 124507 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia149974175751131991126777
Dendësia e popullsisë8630 / km²10114 / km²7595 / km²7295 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

124507 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Ulja e 4% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 124507-15,5%-27,9%-4%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124507 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 26 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12450726 vjet27 vjet25,1 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124507 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56176482711004
5-96569506411634
10-147105546812573
15-197353570413057
20-246966594312909
25-296136535811495
30-34510845789686
35-39477542459021
40-44411535717687
45-49345429526407
50-54276224295192
55-59208719754063
60-64219023794570
65-69135913182678
70-74100410622066
75-795725821155
80-84429465895
85 Plus341353694
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124507 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 7295 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12450712677717,4 km²7295 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124507 Popullsia Historike

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 124507
 Basant Vihar: 18,7%
 Bahadurgarh: 7,1%
 Model Town: 5,6%
 Tjetër: 68,6%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 124507
 Prefiksi Telefon 1276: 50,2%
 Prefiksi Telefon 80: 11,5%
 Prefiksi Telefon 180: 5,9%
 Tjetër: 32,4%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 124507

124507 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 33,9%
 Shёrbimet profesionale: 10%
 industri: 9,7%
 Ushqim: 7,7%
 Arsim: 5,4%
 Automobilistik: 5%
 Tjetër: 28,2%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveMosha mesatare e biznesitVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 264.00,2
Arsimi i mesëm274.10,2
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 283.90,2
Instalimet elektrike274.10,2
Pasuri të paluajtshme373.60,3
Traktorë dhe pajisje fermash584.10,5
Shёndeti dhe mjekёsia 794.10,6
Manaxhimi i korporatёs 374.20,3
Bizhuteri dhe Orë284.00,2
Dyqane këpucësh353.90,3

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124507

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 124507298 333 t2,35 t17 168 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124507

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)298 333 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,35 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)17 168 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.480 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,616,5 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,613,5 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,543,7 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,734,3 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
16.11.162:59 m.d.4,480,7 km10 000 m14km SE of Bawal, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,136,5 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,125 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,130,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,324,6 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 124507

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 124507
 Bahādurgarh: 85,1%
 Delhi: 10,4%
 Tjetër: 4,5%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.