124513 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 124514 - Rohtak, State of Haryāna

Qyteti primarRohtak
Zona e Kodi Postar 124514168,5 km²
Popullsia56470
Popullsia mashkullore30259 (53,6%)
Popullsia femra26211 (46,4%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +157,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +40,7%
Mosha mesatare25,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj25 vjet
Mosha mesatare për femra26,8 vjet
Prefikset Telefon1262
Ora lokalee shtunë 10:29 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.022669088239585° / 76.4804756535076°
Kodet Postare të lidhura124504124505124506124507124508124513

Harta e Kodi Postar 124514

Harta interaktive

Kodi Postar 124514 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia21925321154013656470
Dendësia e popullsisë130,1 / km²190,5 / km²238,1 / km²335,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

124514 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 40,7% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 124514+157,6%+75,8%+40,7%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124514 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12451425,8 vjet26,8 vjet25 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124514 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5264221654808
5-9288423445229
10-14313425165651
15-19336826396007
20-24312326055728
25-29263323064939
30-34217219684140
35-39199718543852
40-44180316173421
45-49153213752907
50-54129611432440
55-599709401910
60-64100810452053
65-696145971211
70-74480493974
75-79254253507
80-84199204403
85 Plus148148296
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 124514 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 335,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12451456470168,5 km²335,1 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 124514 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 23,4%
 Arsim: 12%
 Besimi: 9,9%
 Restorantet: 7,7%
 Ushqim: 6,7%
 Mjekësi: 5,4%
 industri: 5,2%
 Automobilistik: 4,9%
 Tjetër: 24,7%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124514

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 124514124 058 t2,2 t736,1 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 124514

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)124 058 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,2 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)736,1 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (8)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.488,6 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,641,6 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,652,1 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,544,4 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,729,6 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,129,6 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,138,3 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,128,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,376,6 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,776,5 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 124514

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 124514
 Rohtak: 80%
 Jīnd: 10%
 Sonīpat: 5%
 Chandia: 5%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.