125001 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 125005

Kodi Postar 125004 - Hisar, State of Haryāna

Qyteti primarHisar
Zona e Kodi Postar 125004111,2 km²
Popullsia76056
Popullsia mashkullore40636 (53,4%)
Popullsia femra35420 (46,6%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +246,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +33,5%
Mosha mesatare25,2 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,5 vjet
Mosha mesatare për femra26,1 vjet
Prefikset Telefon1662
LagjetAmar Deep Colony, Azad Nagar, Chandan Nagar, Chandan Vihar, Gangwa, Haryana Agricultural University, Mahesh Nagar
Ora lokalee mërkurë 6:39 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.132443579269385° / 75.65509652962037°
Kodet Postare të lidhura125001125005125006125007125011125033

Harta e Kodi Postar 125004

Harta interaktive

Kodi Postar 125004 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia21940500285696376056
Dendësia e popullsisë197,3 / km²449,8 / km²512,2 / km²683,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

125004 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 33,5% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 125004+246,7%+52%+33,5%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125004 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,2 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12500425,2 vjet26,1 vjet24,5 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125004 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5351030146525
5-9392732617188
10-14438236498031
15-19462636868312
20-24431934427762
25-29364730416689
30-34299227565748
35-39283626385475
40-44253822794818
45-49206218603923
50-54160714033011
55-59108711212209
60-64125113232574
65-697177251443
70-745085491058
75-79267286553
80-84200224425
85 Plus159162322
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125004 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 683,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12500476056111,2 km²683,9 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125004 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 125004
 Haryana Agricultural University: 38%
 Azad Nagar: 14,4%
 Amar Deep Colony: 7,9%
 Tjetër: 39,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 125004
 Prefiksi Telefon 1662: 60,9%
 Prefiksi Telefon 180: 15,2%
 Prefiksi Telefon 80: 8,7%
 Tjetër: 15,2%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 21,8%
 Arsim: 11,3%
 Ushqim: 8,6%
 Shёrbimet profesionale: 7,4%
 industri: 7%
 Hotele & Udhëtime: 6,6%
 Sporte & Aktivitete: 6%
 Tjetër: 31,4%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Administrimi publik83.70,1
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)104.50,1
Kompani huadhënie53.60,1
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 74.10,1
Bujtinat114.40,1
Strehim Tjera144.40,2
tempuj hindu54.00,1
Kafenetë64.10,1
Parqet Publike54.20,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125004

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 125004154 805 t2,04 t1 391 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125004

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)154 805 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,04 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 391 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
10.9.168:27 p.d.4,198,2 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
7.5.069:01 p.d.4,389,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
31.3.063:25 p.d.3,994,2 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
27.2.016:41 m.d.3,867,3 km33 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.