125050 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 125052

Kodi Postar 125051 - Fatehābād, State of Haryāna

Qyteti primarFatehābād
Zona e Kodi Postar 125051534,2 km²
Popullsia190886
Popullsia mashkullore99641 (52,2%)
Popullsia femra91245 (47,8%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +99,6%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +21,8%
Mosha mesatare24,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
LagjetAggarwal Colony, Anaj Mandi, Aggarwal Colony, Anaj Mandi, Model Town, Baslan Mohalla, Canal Colony, Dera Surjanhar, Employees Colony, Model Town, Rattangarh, Tibba Colony, Tibba Colony, Aggarwal Colony
Ora lokalee premte 11:42 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.681864043901804° / 75.53132966827961°
Kodet Postare të lidhura125050125052125053125054125055125056

Harta e Kodi Postar 125051

Harta interaktive

Kodi Postar 125051 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia95625132678156668190886
Dendësia e popullsisë179,0 / km²248,4 / km²293,3 / km²357,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

125051 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 21,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 125051+99,6%+43,9%+21,8%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125051 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12505124,8 vjet25,7 vjet24 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125051 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59096798417080
5-99959842518384
10-1411122942920552
15-1911539964321182
20-2410161909619258
25-298415772116136
30-347111687213984
35-396671651813189
40-445997553611533
45-49491145599470
50-54370033467046
55-59250528955401
60-64340937017110
65-69203120954127
70-74140914822892
75-796917691460
80-844986461144
85 Plus418529947
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125051 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 357,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 125051190886534,2 km²357,3 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125051 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 125051
 Dera Surjanhar: 19%
 Aggarwal Colony: 18,3%
 Baslan Mohalla: 10%
 Rattangarh: 8,7%
 Model Town: 8%
 Anaj Mandi, Aggarwal Colony: 5,9%
 Tjetër: 30,1%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 125051
 Prefiksi Telefon 1697: 41,9%
 Prefiksi Telefon 80: 14,9%
 Prefiksi Telefon 8221: 4,1%
 Tjetër: 39,2%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 125051

125051 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,5%
 Arsim: 8,6%
 Ushqim: 8,1%
 Besimi: 7,1%
 industri: 6,8%
 Shёrbimet profesionale: 5,8%
 Automobilistik: 5,2%
 Tjetër: 26,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 64.00,0
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 73.90,0
Traktorë dhe pajisje fermash63.80,0
Spitale94.70,0
tempuj hindu74.40,0
Bizhuteri dhe Orë54.10,0
Dyqane rrobash 74.10,0
Dyqanet elektronike 144.10,1
Pajisjet shtëpiake dhe mallra64.50,0
Pazar, tjetër54.10,0
Supermarket173.90,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125051

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 125051370 846 t1,94 t694,2 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125051

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)370 846 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,94 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)694,2 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (3,9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
20.2.1410:46 m.d.4,672,1 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 125051
 Ratia: 88,9%
 Fatehābād: 7,1%
 Tjetër: 4%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.