125075 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 125077

Kodi Postar 125076 - Rānia, State of Haryāna

Qyteti primarRānia
Zona e Kodi Postar 125076197,4 km²
Popullsia62157
Popullsia mashkullore32761 (52,7%)
Popullsia femra29396 (47,3%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +67,7%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +15,1%
Mosha mesatare25,4 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,6 vjet
Mosha mesatare për femra26,3 vjet
LagjetAnaj Mandi Rania
Ora lokalee premte 11:39 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.58387499213694° / 74.86261452885459°
Kodet Postare të lidhura125054125055125058125075125077125078

Harta e Kodi Postar 125076

Harta interaktive

Kodi Postar 125076 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia37068453725398662157
Dendësia e popullsisë187,7 / km²229,8 / km²273,4 / km²314,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

125076 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 15,1% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 125076+67,7%+37%+15,1%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125076 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,4 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12507625,4 vjet26,3 vjet24,6 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125076 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5281624655281
5-9312225945717
10-14359729306528
15-19374530806826
20-24337829816359
25-29282425395363
30-34237722864664
35-39223021324363
40-44199818443842
45-49167815303208
50-54129611252422
55-598599451805
60-64111711422260
65-696666581325
70-74487496984
75-79236258494
80-84189215405
85 Plus144175320
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125076 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 314,8 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12507662157197,4 km²314,8 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125076 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 36%
 Arsim: 7,7%
 industri: 7,7%
 Ushqim: 6,3%
 Shёrbimet profesionale: 6%
 Besimi: 5,8%
 Tjetër: 30,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Dyqanet elektronike 84.70,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125076

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 125076119 658 t1,93 t606,1 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125076

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)119 658 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,93 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)606,1 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (9)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 125076
 Rānia: 74,9%
 Sirsa: 23,1%
 Tjetër: 2,1%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.