125133 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 125201 - State of Haryāna

Zona e Kodi Postar 125201437,6 km²
Popullsia145322
Popullsia mashkullore76736 (52,8%)
Popullsia femra68586 (47,2%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +107,3%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +39,6%
Mosha mesatare25,5 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,7 vjet
Mosha mesatare për femra26,4 vjet
Prefikset Telefon124125012511252Më shumë
LagjetGurdwara Basti, Harkishan Singh Nagar, Jagir Singh Colony, Model Town, New Grain Market, Ram Bagh
Ora lokalee enjte 7:06 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.805804271367826° / 75.03753921183376°
Kodet Postare të lidhura125112125113125120125121125122125133

Harta e Kodi Postar 125201

Harta interaktive

Kodi Postar 125201 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia7009689643104089145322
Dendësia e popullsisë160,2 / km²204,9 / km²237,9 / km²332,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

125201 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 39,6% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 125201+107,3%+62,1%+39,6%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125201 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 25,5 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12520125,5 vjet26,4 vjet24,7 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125201 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 56551571512267
5-97265601913285
10-148363678515149
15-198736714815885
20-247917695314871
25-296621593712559
30-345581534110922
35-395231497810210
40-44469043159006
45-49394735907538
50-54306326465709
55-59203422144248
60-64262126875309
65-69159815623161
70-74116411692334
75-795596051165
80-84451508959
85 Plus341414756
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 125201 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 332,1 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 125201145322437,6 km²332,1 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 125201 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 125201
 Gurdwara Basti: 25,5%
 New Grain Market: 24,2%
 Model Town: 20,5%
 Jagir Singh Colony: 10,6%
 Harkishan Singh Nagar: 9,9%
 Ram Bagh: 6,2%
 Tjetër: 3,1%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 125201
 Prefiksi Telefon 1696: 61,5%
 Prefiksi Telefon 80: 7,7%
 Prefiksi Telefon 11: 5,8%
 Prefiksi Telefon 8684: 3,8%
 Prefiksi Telefon 8814: 3,8%
 Prefiksi Telefon 180: 3,8%
 Prefiksi Telefon 8685: 3,8%
 Tjetër: 9,6%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 32,3%
 Ushqim: 15%
 industri: 6,2%
 Arsim: 6%
 Automobilistik: 5,1%
 Tjetër: 35,5%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Spitale114.00,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125201

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 125201276 579 t1,9 t632,1 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 125201

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)276 579 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,9 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)632,1 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7,8)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (3,9)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 125201
 Kālānwāli: 93,7%
 Sirsa: 5%
 Tjetër: 1,4%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.