126101 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 126110

Kodi Postar 126102 - Jīnd, State of Haryāna

Qyteti primarJīnd
Zona e Kodi Postar 126102357,3 km²
Popullsia313624
Popullsia mashkullore167814 (53,5%)
Popullsia femra145810 (46,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +59,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +2,3%
Mosha mesatare24,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
Prefikset Telefon1681
LagjetDyal Bagh Colony, Gandhi Nagar, Scheme No 5, Khem Nagar, Palika Bazar, Rani Talab, Rani Talab
Ora lokalee mërkurë 10:30 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.312490666930735° / 76.3082937390856°
Kodet Postare të lidhura126101126110126111126112126113126114

Harta e Kodi Postar 126102

Harta interaktive

Kodi Postar 126102 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia197147271722306527313624
Dendësia e popullsisë551,8 / km²760,6 / km²858,0 / km²877,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

126102 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 2,3% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 126102+59,1%+15,4%+2,3%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 126102 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12610224,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 126102 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5149841255227537
5-9165561373230288
10-14185431524533788
15-19194581552534984
20-24175021418931692
25-29142361189726134
30-34116241087022495
35-39112461048921735
40-4410048918619234
45-498242735915601
50-546375562812003
55-59453647479283
60-645442574711190
65-69336533786743
70-74253624454981
75-79134312482592
80-849929081900
85 Plus7856661452
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 126102 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 877,9 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 126102313624357,3 km²877,9 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 126102 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 126102
 Prefiksi Telefon 1681: 71,8%
 Prefiksi Telefon 180: 5,6%
 Tjetër: 22,5%

Përqendrimi i biznesit në Kodi Postar 126102

126102 Hartë interaktive biznesi

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 29,7%
 Arsim: 8,7%
 Shёrbimet profesionale: 7,5%
 Ushqim: 7,4%
 industri: 7%
 Automobilistik: 5,7%
 Restorantet: 5,1%
 Tjetër: 28,9%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Riparimi i makinave 144.20,0
Banka304.00,1
Kompani huadhënie444.10,1
Strehim Tjera293.80,1
Shёndeti dhe mjekёsia 234.10,1
Spitale424.10,1
tempuj hindu164.30,1
Dyqane rrobash 234.20,1
Dyqanet elektronike 254.20,1
Pajisjet shtëpiake dhe mallra174.70,1

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 126102

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 126102636 000 t2,03 t1 780 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 126102

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)636 000 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,03 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 780 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.498 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,675,3 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,687,9 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,565,1 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,759,2 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,165,6 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,678,4 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,174,5 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,164,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.5.069:01 p.d.4,344,8 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 126102

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.