126111 · Kodi Postar e mëparshme
Kodi Postar tjetër · 126113

Kodi Postar 126112 - Safidon, State of Haryāna

Qyteti primarSafidon
Zona e Kodi Postar 126112321,4 km²
Popullsia205432
Popullsia mashkullore109909 (53,5%)
Popullsia femra95523 (46,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +136,1%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +25,9%
Mosha mesatare24,8 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,1 vjet
Mosha mesatare për femra25,7 vjet
Prefikset Telefon1686
LagjetAnand Colony, Anand Colony, Sita Shyam Colony, Holy Mohalla, Ward Number 2, Main Bazar, Shiv Colony, Sita Shyam Colony, Ward Number 10, Sita Shyam Colony, Ward Number 2
Ora lokalee premte 11:38 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.387693282415228° / 76.63892281551297°
Kodet Postare të lidhura126110126111126113126114126115126116

Harta e Kodi Postar 126112

Harta interaktive

Kodi Postar 126112 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia87020128329163204205432
Dendësia e popullsisë270,8 / km²399,3 / km²507,9 / km²639,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

126112 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 25,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 126112+136,1%+60,1%+25,9%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 126112 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24,8 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12611224,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 126112 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 59932829218225
5-910881897119853
10-1412112989022003
15-19126571008422741
20-2411450943620887
25-299385793217317
30-347649715714807
35-397375685814233
40-446537597912516
45-495384480310188
50-54415336757829
55-59298031076087
60-64353737137251
65-69219521864382
70-74165015803230
75-798668121678
80-846455961241
85 Plus521452974
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 126112 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 639,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 126112205432321,4 km²639,3 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 126112 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 126112
 Anand Colony: 15,9%
 Main Bazar: 15%
 Sita Shyam Colony: 15%
 Ward Number 2: 8,8%
 Ward Number 10, Sita Shyam Colony: 8,8%
 Anand Colony, Sita Shyam Colony: 8%
 Shiv Colony: 5,3%
 Tjetër: 23%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 126112
 Prefiksi Telefon 1686: 39,8%
 Prefiksi Telefon 80: 19,3%
 Prefiksi Telefon 180: 12%
 Prefiksi Telefon 1276: 4,8%
 Tjetër: 24,1%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 31,1%
 Arsim: 8,7%
 industri: 8,4%
 Ushqim: 8,3%
 Besimi: 8%
 Shёrbimet profesionale: 6,8%
 Tjetër: 28,6%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
Banka74.10,0
Kompani huadhënie94.10,0
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 74.20,0
Bujqёsi94.70,0
Spitale73.90,0
Dyqane rrobash 74.50,0
Farmacitë dhe dyqane të drogës54.00,0
Supermarket63.80,0

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 126112

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 126112424 071 t2,06 t1 319 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 126112

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)424 071 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,06 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 319 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.466 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,666 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,683,1 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,543,2 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,747,8 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,168,9 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
20.2.1410:46 m.d.4,682,4 km16 020 m19km ESE of Dirba, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,173,3 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,164,1 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,391 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 126112

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.