127028 · Kodi Postar e mëparshme

Kodi Postar 127029 - Bhiwāni, State of Haryāna

Qyteti primarBhiwāni
Zona e Kodi Postar 127029187,7 km²
Popullsia24295
Popullsia mashkullore12866 (53%)
Popullsia femra11429 (47%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +329,2%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +33,9%
Mosha mesatare24,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24 vjet
Mosha mesatare për femra25,9 vjet
Prefikset Telefon1664
Ora lokalee premte 11:33 p.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon28.709280241478837° / 75.85404826094623°
Kodet Postare të lidhura127021127022127025127026127027127028

Harta e Kodi Postar 127029

Harta interaktive

Kodi Postar 127029 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia5660153081815024295
Dendësia e popullsisë30,2 / km²81,6 / km²96,7 / km²129,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

127029 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 33,9% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 127029+329,2%+58,7%+33,9%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 127029 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 12702924,9 vjet25,9 vjet24 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 127029 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 5118410032188
5-9130410752379
10-14141911842603
15-19146611662632
20-24132111132434
25-29112710022130
30-349368801816
35-398557961651
40-447366741410
45-496025631165
50-54486449935
55-59352365717
60-64420465885
65-69249250500
70-74183193377
75-79100104205
80-847287160
85 Plus5562117
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 127029 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 129,4 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 12702924295187,7 km²129,4 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 127029 Popullsia historike dhe e parashikuar

Popullsia e vlerësuar nga 300 deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 127029
 Prefiksi Telefon 80: 30,8%
 Prefiksi Telefon 1253: 30,8%
 Prefiksi Telefon 180: 15,4%
 Prefiksi Telefon 8221: 7,7%
 Prefiksi Telefon 816: 7,7%
 Prefiksi Telefon 8543: 7,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 30,4%
 Arsim: 16%
 Besimi: 8,4%
 Ushqim: 6,7%
 industri: 5,5%
 Shёrbimet profesionale: 4,9%
 Tjetër: 28,1%

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 127029

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 12702945 215 t1,86 t240,9 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 127029

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)45 215 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë1,86 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)240,9 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeE mesme (4)
TërmetE ulët (2)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
9.9.185:58 m.d.3,697 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,693,6 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,795 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,170,6 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,181,2 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,178,4 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.5.069:01 p.d.4,375 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
31.3.063:25 p.d.3,979,1 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
27.4.018:06 m.d.3,797,4 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
27.2.016:41 m.d.3,820,2 km33 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 127029

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 127029
 Bhiwāni: 50%
 Obra: 30%
 Hassan: 10%
 Hisar: 10%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.