Kodi Postar tjetër · 131302

Kodi Postar 131301 - Gohāna, State of Haryāna

Qyteti primarGohāna
Zona e Kodi Postar 131301315,7 km²
Popullsia236202
Popullsia mashkullore126421 (53,5%)
Popullsia femra109781 (46,5%)
Ndryshimi i popullsisë nga 1975 në 2015 +96,8%
Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015 +12,8%
Mosha mesatare24,9 vjet
Mosha mesatare për meshkuj24,2 vjet
Mosha mesatare për femra25,8 vjet
Prefikset Telefon1263
LagjetDevi Nagar, Inder Garhi, Uttam Nagar, Mugalpura, Railway Colony, Sector 7, Uttam Nagar
Ora lokalee mërkurë 6:43 m.d.
Zona e orësOra standarde e Indisë
koordinon29.114848559000738° / 76.69615946404332°
Kodet Postare të lidhura131302131303131304131305131306131310

Harta e Kodi Postar 131301

Harta interaktive

Kodi Postar 131301 Popullsia

Vite 1975 deri 2015
të dhëna1975199020002015
Popullsia120027181128209489236202
Dendësia e popullsisë380,2 / km²573,8 / km²663,7 / km²748,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

131301 Ndryshimi i popullsisë nga 2000 në 2015

Rritja e 12,8% nga viti 2000 në 2015
VendndodhjaNdryshimi që nga 1975Ndryshimi që nga 1990Ndryshimi që nga 2000
Kodi Postar 131301+96,8%+30,4%+12,8%
Haryana+125,1%+57,2%+28,2%
India+111,1%+50,6%+24,5%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 131301 Mosha mesatare

Mosha mesatare: 24,9 vjet
VendndodhjaMosha mesatareMosha Mediane (Femër)Mosha mesatare (Mashkull)
Kodi Postar 13130124,9 vjet25,8 vjet24,2 vjet
Haryana24,8 vjet25,7 vjet24,1 vjet
India24,9 vjet25,4 vjet24,5 vjet
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 131301 Pema e popullsisë

Popullsia sipas moshës dhe gjinisë
moshëMashkullFemërTotal
Nën 511821960221424
5-9126261015822785
10-14135591087524434
15-19140251131925345
20-24131741132324498
25-2911128978820916
30-349003822717230
35-398263774316006
40-447361654913910
45-496140547411614
50-54497344969469
55-59380736557462
60-64385740447901
65-69234823424690
70-74186818353703
75-799899571946
80-848197991619
85 Plus6615991260
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Kodi Postar 131301 Dendësia e popullsisë

Dendësia e popullsisë: 748,3 / km²
VendndodhjaPopullsiazonëDendësia e popullsisë
Kodi Postar 131301236202315,7 km²748,3 / km²
Haryana27,6 milionë44 119,4 km²626,2 / km²
India1,3 miliardë3 083 563,4 km²423,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Kodi Postar 131301 Popullsia historike dhe e parashikuar

Vlerësimi i popullsisë antike deri në 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [lidhje] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Lagjet

Shpërndarja e biznesit sipas lagjes në 131301
 Uttam Nagar: 24%
 Mugalpura: 22,2%
 Devi Nagar: 13,2%
 Sector 7: 5,4%
 Inder Garhi, Uttam Nagar: 4,8%
 Railway Colony: 4,8%
 Tjetër: 25,7%

Kodet e zonёs

Kodet e zonave të përqindjes që përdoren nga bizneset në 131301
 Prefiksi Telefon 1263: 44%
 Prefiksi Telefon 80: 13,3%
 Prefiksi Telefon 8685: 4%
 Prefiksi Telefon 8397: 4%
 Prefiksi Telefon 8814: 4%
 Tjetër: 30,7%

Industries

Shpërndarja e biznesit sipas industrisë
 Pazar: 27,8%
 Arsim: 9,3%
 Ushqim: 8,3%
 Restorantet: 6,6%
 Shёrbimet profesionale: 6,6%
 industri: 6,4%
 Besimi: 5,7%
 Automobilistik: 5,6%
 Tjetër: 23,8%
Përshkrimi i industrisëNumri i ndërmarrjeveVlerësimi mesatar i GoogleBizneset për 1.000 banorë
stacionet e gazit93.70,0
Edukimi i lartё (kolegjet dhe universitetet)83.70,0
Kompani huadhënie63.90,0
Dyqane ushqimore dhe supermarkete 84.20,0
Spitale93.90,0
Manaxhimi i korporatёs 54.10,0
tempuj hindu54.50,0
Dyqane rrobash 54.30,0
Dyqanet elektronike 94.10,0
Pajisjet shtëpiake dhe mallra53.70,0
Supermarket64.10,0

Indeksi i Zhvillimit Njerëzor (HDI)

Indeksi i përbërë statistikor i jetëgjatësisë, arsimimit dhe të ardhurave për frymë.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Emetimet e CO2 Kodi Postar 131301

Emisionet e dioksidit të karbonit (CO2) për frymë në ton në vit
VendndodhjaEmetimet e CO2Emetimet e CO2 për frymëIntensiteti i emetimeve të CO2
Kodi Postar 131301526 499 t2,23 t1 667 t/km²
Haryana58 264 183 t2,11 t1 320 t/km²
India1 928 568 344 t1,48 t625,4 t/km²
Sources: [lidhje] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Emetimet e CO2 Kodi Postar 131301

Emetimet e CO2 2013 (ton / vit)526 499 t
Emetimet e CO2 2013 (ton / vit) për frymë2,23 t
Intensiteti i emetimeve të CO2 2013 (ton / km² / vit)1 667 t/km²

Rreziku natyror i rreziqeve

Rreziku relativ nga 10
thatësirëLartë (7)
përmbytjeLartë (7)
TërmetE mesme (4)
* Rreziku, veçanërisht në lidhje me përmbytjen ose rrëshqitjen e tokës, mund të mos jetë për të gjithë zonën.

Tërmetet e fundit pranë

Madhësia 3.0 dhe më e madhe
DataOramadhësiDistancaThellesiVendndodhjalidhje
19.2.196:29 m.d.465,2 km10 000 m5km ENE of Kandhla, Indiausgs.gov
9.9.185:58 m.d.3,635,6 km10 000 m7km S of Kharkhauda, Indiausgs.gov
9.9.184:07 p.d.4,652,4 km10 000 m10km WSW of Bahadurgarh, Indiausgs.gov
1.7.183:07 p.d.4,522,9 km10 000 m14km NW of Sonipat, Indiausgs.gov
1.6.173:55 m.d.4,717,6 km10 000 m12km NW of Kharkhauda, Indiausgs.gov
10.9.168:27 p.d.4,140,2 km10 000 m7km N of Beri Khas, Indiausgs.gov
19.6.127:00 p.d.4,142,9 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
4.3.1211:41 m.d.5,134,2 km10 000 mHaryana - Delhi region, Indiausgs.gov
7.9.1110:58 p.d.4,364,7 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov
25.11.073:12 m.d.4,771,3 km10 000 mHaryana-Delhi-Uttar Pradesh region, Indiausgs.gov

Gjeni dukuritë historike të tërmetit afër Kodi Postar 131301

Data e hershme  Data e fundit 
 Madhësia 3.0 dhe më e madhe   Magnituda 4.0 dhe më e madhe   Madhësia 5.0 dhe më e madhe 

Qytete

Përqindja e bizneseve nga qyteti në 131301
 Gohāna: 87%
 Sonīpat: 8,7%
 Tjetër: 4,3%

Rreth të dhënave tona

Të dhënat në këtë faqe vlerësohen duke përdorur një numër mjetesh dhe burimesh në dispozicion të publikut. Ofrohet pa garanci dhe mund të përmbajë pasaktësi. Përdorni me rrezikun tuaj. Shikoni këtu për më shumë informacion.